j

Saç dökülmesi hem kadınların hem erkeklerin başına gelebilen oldukça can sıkıcı bir durumdur. Saç dökülmelerine karşı şampuanlar, besleyici kremler uygulanırken çoğu kişi doğal yöntemleri tercih etmektedir. Saç dökülmelerine karşı doğal yöntemler ile fayda bulmak isteyenler için ev yapımı saç dökülmesine karşı etkili Doğal sabun tarifi hazırladık. Doğal saç dökülmesini engelleyen sarımsaklı sabun tarifi için

Sarımsaklı Sabun Yapımı Malzemeleri :

5 gram Defne yağı
5 gram Hindistan cevizi yağı
10 gram badem yağı
5 gram sarımsak yağı
5 gram Biberiye yağı
5 gram limon yağı
5 gram lavanta yağı
5 gram Hint yağı
5 gram Argan Yağı
30 gram zeytinyağı
25 gram Saf su
11 gram kostik
bir çimdik kaya tuzu

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan evde sabun yapımı işlemini istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.)
Yaptığımız sabun yapım işleminin ismi Cold proses yani soğuk pres yöntemidir.

Saç dökülmesine karşı etkili ev yapımı doğal sabunumuzda kullandığımız yağların  tamamı saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir. Saç dökülmeleri, genelde saç diplerinde biriken mikroplar ve bakterilerin saçın zayıflamasına neden olmasındandır. Bu sabunda kullandığımız yağlardan Defne yağı, saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saç derisine canlılık vermekte ve bu sayede saçı güçlendirerek dökülmesini engellemektedir.

Biberiye yağı, sarımsak yağı gibi yağlarda saç derisinde oluşan mikropları öldürerek, saçın sağlıklı bir şekilde kalıcı olmasını sağlamaktadır. Saç dökülmesine karşı etkili sabunumuzda kullandığımız yağlar ayrı ayrı kür olarak ta tek başlarına saçlara uygulanabilmektedir. Son derece faydalı saç bakım yağları arasındadır.

Saç dökülmesini engelleyen yağlar, sabunumuzda kullanarak etkisini gösterecek bitkisel yağlardır.

Sarımsaklı Sabun Hazırlanışı

Saç dökülmesini engelleyici sabununun tarifi geçersek, Öncelikle su ve kostiği açık havada karıştırıyoruz.

Ardından tüm yağları birbirine karıştırıyoruz. Daha sonra oda sıcaklığına kadar soğuyan kostik-su karışımını yavaş yavaş yağımızın içerisinde döküyoruz. Bu şekilde yaklaşık 5 dakika karıştırdıktan sonra içerisine bir çimdik kaya tuzu atıp karıştırmaya devam ediyoruz.

Yaklaşık 30-35 dakika karıştırıyoruz. Sabun karışımı puding kıvamına Gelince, sabun karışımını kalıba döküyoruz.
Daha sonra üzerini Streç film ile kaplayıp, havluya sarıp bir gece havluda bekletiyoruz.  Ertesi gün havludan alıp kalıbı ile birlikte 6 hafta boyunca serin ve kuru yerde saç dökülmesini engelleyen sabunumuzu  sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için bekletiyoruz.

6 hafta sonra saç dökülmesine karşı etkili ev yapımı doğal sabunumuz Kullanıma hazır. Bu Ev yapımı bitkisel sabun , saç dökülmesine çözüm olacak organik sabunlar arasında yer alması muhtemeldir.

Evde kendimizin yapmış olduğu sarımsak sabunu, belki de saç dökülmesine karşı en iyi şampuan dan bile daha iyi gelecektir. Ayrıca sarımsaklı sabun, yağlı saçlar için şampuan ın yerini kısa zamanda alacaktır. El yapımı sarımsak sabunu , en etkili saç bakım ürünleri arasında yer alacak bir organik sabundur.

Sizde evde etkili bir saç bakım Sabunu olan sarımsaklı sabunu yaptığınız taktirde, sarımsak sabunu kullananlar arasında yer alabilirsiniz.

Evde sabun yapımı, son derece zevkli bir hobi olup sağlık açısından kendi organik sabununuzu yapmanızı sağlar. Ancak internet ve video sitelerinde genel olarak sabun yapımı tariflerini net olarak paylaşan göremezsiniz. Sitemiz Harika Ev İşleri evde kolayca kendiniz organik doğal sabunu nasıl yapılacağı konusunda sizleri bilgilendirmektedir.

Sarımsak sabunu nasıl Yapılır görmek isteyenler için altta yapılış aşamalarını gösteren  kendi çekimimiz olan videomuz mevcuttur. Ayrıca YouTube kanalımıza da bekliyoruz. Harika Ev İşleri