Mübarek ramazan ayı için iftar sofrasında hem içinizi ferahlatacak hem de leziz bir içecek olan Ramazan şerbetini kendiniz yapmak istemezmisiniz? İşte evde şerbet yapımı, Bu mübarek günler için Ramazan şerbeti tarifi

Ramazan şerbeti malzemeleri

6 su bardağı su
1 çay bardağı toz şeker
6 adet karanfil
Taze zencefil 5 gram
1 adet çubuk tarçın
12 adet kuru erik (çekirdeği çıkarılmış ve kesilmiş)
1 avuç kuru kayısı
1 su bardağı kuru üzüm
1 su bardağı vişne (temizlenmiş ve çekirdeği çıkarılmış)

Ramazan Şerbeti Nasıl Hazırlanır

Tatlı şerbet tarifleri arasında kırmızı renkte olup, hem görüntü hem de lezzetiyle vazgeçilmez bir içecek olarak Ramazan şerbeti hazırlanışı hem pratik, hem de leziz bir içecektir.

Oldukça basit bir şekilde yapabileceğiniz Ramazan şerbetinin hazırlanışı için öncelikle bir tencereye 6 su bardağı su döküyoruz. İçerisine Karanfil, zencefil ve Çubuk tarçın atıp kaynatıyoruz.

Suyun kaynamasında ardından bir su bardağı toz şekeri ilave edelim. Şeker, sıcak suyun içerisine eriyene kadar karıştırıyoruz. Şeker karışınca şerbetin içine kuru meyveleri atacağız Ramazan şerbetinin içine.

İçerisine kuru erik, kuru üzüm ve kuru kayısı döküp yaklaşık 5 dakikada  kaynatıyoruz. Kuru meyveler rengini ve tadını iyice verdikten sonra en son çekirdeklerini çıkardığımız Vişneleri ekleyip 2 dakika daha kaynatıyoruz.

Kaynayan Ramazan şerbetini ocaktan alıp soğuması için kenara bırakıyoruz. Sonra ki aşamada bir Süzgeç yardımıyla karanfilleri ve zencefilin içerisinden çıkarıp öyle Soğutuyoruz.

Yaklaşık bir saat boyunca soğuduktan sonra Ramazan şerbetini süzüyoruz. Bu şekilde iyice soğumasının ardından buzdolabında dinlendirip soğuk bir şekilde servis edin. Ev yapımı ramazan şerbeti Afiyet olsun.

Kendi yaptığınız organik şerbet, diğer tatlı şerbet tarifleri içerisinde en öne çıkan içeceklerde biridir. Osmanlı şerbeti olarak ta bilinen Ramazan şerbeti, özellikle görüntüsüyle iftar sofralarının vazgeçilmezi olacaktır.

Ramazan şerbeti BİM veya da farklı marketlerden alanlar için, evde yaptığınız Ramazan şerbeti, hem doğal hemde sağlıklı​ bir soğuk içecek olarak favorileriniz arasında yer alacağından emin olduğumuz için pek çok farklı Ramazan Şerbeti tarifi içerisinden sizlere yukarıda verdiğimiz tarifi hazırladık.

Hazırladığınız bu Ramazan şerbeti içerdiği özler ve kuru meyveler ile gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi size geri verecek, ayrıca harareti alacaktır. Tadı da görüleceği gibi BİM ya da farklı mağazalarda satılan hazır Ramazan şerbetlerinden kat ve kat daha güzel olmaktadır.

İçerdiği zencefil, Ramazan şerbetini ayrı bir lezzet katmaktadır. Eğer şeker miktarı rahatsız ediyorsa 1 çay bardağı şeker yerine yarım çay bardağı toz şeker ya da hiç şeker atmadan da şerbeti hazırlayabilirsiniz

Ev yapımı ramazan şerbeti, soğuk şerbet tarifleri arasından yaptığınız takdirde lezzetiyle öne çıkacaktır. Katkı maddeleri içeren hazır Ramazan şerbeti ürünleri almaktan, Beş dakika içerisinde pratik bir şekilde verdiğimiz tarifteki Ramazan şerbeti ile kurtulacaksınız. Hazırladınız bu lezzet sürekli iftar sofralarımızda bulundurmak isteyeceğiniz bir şerbet olacaktır.

Ramazan şerbeti içerisinde ki vişne, mevsimi olması sebebiyle hem de lezzeti  ile Ramazan şerbetinine apayrı bir tat katmaktadır. Zaten hazır aldığınız Ramazan şerbetleri içerisinde de vişne aroması bulunmaktadır. Biz mevsimi olduğu için vişneyi taze olarak kullandık ancak, siz geçtiğimiz yazdan derin dondurucuda hazır beklettiğiniz vişne var ise kullanabilirsiniz. Bazı Ramazan şerbeti tariflerinde ya da tatlı şerbet tariflerinde kurutulmuş vişne ya da Kiraz de kullanılmaktadır. Ancak hazır mevsiminde olduğumuz için biz Ramazan şerbetimizde taze vişne kullanmayı tercih ettik.

Saray şerbeti olarak da bilinen Osmanlı şerbet yapımı da benzer şekilde hazırlanmaktadır. Vişne ve kuru meyveler Osmanlı şerbeti içerisinde olmazsa olmazlardandır.

Görüntüsü ve içerdiği malzemeleri tarifini verdiğimiz Ramazan şerbeti, şerbet çeşitleri ve tarifi konusunda ön plana çıkan bir Tarif olmaktadır. İnternette yaptığınız Ramazan şerbeti tarifleri aramalarında karşınıza çıkan diğer tariflerde de göreceğiniz gibi kullandığımız Ramazan şerbeti malzemeleri benzer malzemelerdir.

Marketlerde genel olarak Cappy Ramazan şerbeti, Jucy Ramazan şerbeti şeklinde hazır şerbetler olsa da, ev yapımı ramazan şerbetininin yerini biz organik  sevenler için hiçbir şey alamaz. Bu sebepten Sizler de evde kendi Ramazan şerbetini sağlıklı ve pratik bir şekilde yapmanız için ev yapımı ramazan şerbeti tarifini yaptık.
Ayrıca Ramazan şerbeti yapım aşamalarını görmek isteyenler için altta kendi çekimimiz YouTube videomuz bulunmaktadır. Daha farklı tarifler için YouTube kanalımıza de bekleriz.