j

Fırında Peynirli Makarna Tarifi

Malzemeler

1 paket fırın Makarna
Lor peyniri 2 su bardağı
2 paket beşamel sos
Beşamel sosu hazırlamak için süt (yaklaşık 1.5 su bardağı süt)
Üzeri için rendelenmiş kaşar peyniri
Maydanoz

Fırında Makarna Hazırlanışı

Öncelikle bir tencereye kaynamış suyun içerisine bir paket fırın makarna konur ve yaklaşık 10-12 dk haşlanır.
Diğer yandan beşamel sosunu hazırlamaya geçiyoruz. Biz fırında makarna kolay bir şekilde yapmak için pratik bir fırında makarna tarifi olması bakımından ve zaman kazanma açısından, Beşamel sosu hazır kullandık.

Hazır beşamel soslu paketini tenceredeki paketin üstünde belirtilen miktarda karışık kaynatın. Beşamel sosu hazır olunca soğuması için kenara bırakın. Beşamel sos hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken husus, fırında makarna tarifi için kullandığınız beşamel sosun kesinlikle topaklanmaması olacaktır. Böylelikle Beşamel soslu kremalı fırında makarna yapmış olacağız.

Makarnalar haşlandıktan sonra süzüp bir borcamın içerisine koyuyoruz ve diğer yandan Hazırlamış olduğumuz beşamel sosun içerisine lor peyniri ve kesilmiş maydanoz ekleyip karıştırıyoruz. Peynirli Beşamel ile maydanozlu makarna sosufırında makarna tarifimizin ana malzemeleri  olacaktır. Hazırladığımız bu makarna sosunu, borcamın içerisine koyduğumuz fırında makarnanın üzerine döküp iyice karıştırıyoruz.

Ardından ikinci paket Hazırladığınız beşamel sosu içerisine peynir ve maydanoz koymadan borcamda ki soslu makarnanın üst kısmında döküp, makarnalarımızın üstünü kapatıyoruz. Bu şekilde yaklaşık 180 derece ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişiriyoruz.

Fırında makarnamızı pişmeye yakın fırından çıkartıp üzerine kaşar peynirini serpiştirin. Kaşar peynirlerini en son koymak, yanmamasını ve iyice fırında makarna ile birleşmesini sağlayacaktır. Üstüne eklediğiniz kaşarın çok yanmaması, kötü bir tat vermesini engelleyecek ve fırında makarna tarifi içerisinde kaşar tadı hissedilecektir.

Fırında ki makarnanın üzeri hafif kahverengileştiğinde fırın makarnayı fırından alıp soğuması için önce dilimleyin. Bir kenara bırakıp hafif soğuduğunda sıcakken servis yapabilirsiniz.

Fırında peynirli makarna tarifi de diyebileceğimiz bu enfes beşamel soslu fırında makarna tarifi sizin için yemeklerinizin yanında sunabileceğiniz Harika bir lezzet olacaktır. Özellikle et yemeklerinin yanına oldukça yakışan güzel bir makarna tarifi, fırında makarna tarifleri içerisinde belki de en hoş olan peynirli fırın makarna tadıyla ile sizi cezbedecektir​.

Soslu makarna tariflerinden sıkıldıysanız ya da aklınıza makarna çeşitleri gelmiyorsa, fırında makarna gerçekten özellikle yumuşak ve peynirli oluşu sebebiyle vazgeçemeyeceğiniz makarna tarifleri içerisinde yer alacaktır.