Yaklaşan sıcak Günler İçin içinizi ferahlatacak, hararetinizi alacak, buz gibi nane şerbeti tarifi hazırladık. Bu Şerbet sizi hem serinletecek hem de enerji verecek bir içecek olacaktır. Nane şerbeti tarifi için

Nane Şerbeti Yapımı için Malzemeler :

1 Demet Nane
2 litre su
1 su bardağı toz şeker
2 adet limon
3 tane karanfil (isteğe bağlı)

Nane Şerbetinin Hazırlanışı

Peki bu şerbet nasıl yapılır ? Nane şerbeti yapılışında İlk olarak 2 litre suyun içerisine bir su bardağı toz şeker ilave edip pişirmeye başlıyoruz. Şeker suyun içinde eriyip karışım kaynayıncaya kadar pişiriyoruz.
Diğer yandan limonların kabuklarını rendeliyoruz. Rendelediğiniz limon kabuklarını bir kenara koyup limonların suyunu sıkıyoruz. Daha sonra taze nane yapraklarını elimiz yardımı ile koparıyoruz. Saplarını da aynı şekilde şerbetin içine atacağız. Bu aşamada bıçak kullanmamak vitaminlerin kaybolmaması için önemlidir. Bu sebepten Mümkünse naneleri elinize parçalayın.

Rendelenmiş limon kabuğunu, Limon suyunu, doğradığımız naneyi ocaktan aldığınız pişen şekerli suyun içerisine döküp bir tur karıştırıyoruz. Daha sonra şerbetimizin üzerini kapatıp bu şekilde bir saat bekletiyoruz. İsteğe bağlı içerisinde 3-4 diş karanfil atabilirsiniz.

Bir saat sonra kapağını açıp Bu şekilde de bir 2 saat soğumaya bırakıyoruz. Şerbeti soğuduktan sonra bir tülbent ya da elek yardımıyla sürahiye süzüyoruz. İçerisine buz atıp buzdolabına koyup 1-2 saat daha soğutuyoruz.

Nane şerbeti iyice soğuduktan sonra servise hazır Afiyet olsun. Görüldüğü gibi nane şerbeti yapımı oldukça pratiktir.

Biz bu tarifte çok şeker sevmediğiniz için bir su bardağı toz şeker kullandık. Siz damak zevkinize göre bir buçuk ya da 2 su bardağı toz şeker kullanabilirsiniz.

Verdiğimiz nane şerbeti tarifi, sizi yaz günlerinde ferahlatacak bir Osmanlı şerbeti tarifidir. Ayrıca içinde bulunduğumuz bu mübarek Ramazan günlerinde nane şerbeti, oldukça leziz bir Ramazan şerbeti tarifidir. Eğer sizde Osmanlı şerbeti tarifi yada Ramazan için şerbet tarifi arıyorsanız doğru şerbet tarifini okuyorsunuz.

Nane şerbetinin faydaları oldukça fazladır. Vücutu dengeler, ferahlık verir, iştah açıcıdır. Ağız kokusu için oldukça faydalıdır.

Nane şerbeti hem sağlıklı hem de doğal oluşu sebebiyle naneli içecek tarifleri arasında ön plana çıkan bir şerbettir.

Ayrıca altta yapım aşamalarını görmek isteyenler için kendi çekimimiz olan videomuz mevcuttur. Ayrıca YouTube kanalımıza da bekleriz.