Dışarıdan alınan hazır dondurmalardan sıkıldınız mı ? Kendiniz, evde doğal dondurma tarifi mi arıyorsunuz. İşte gerçek dondurma tarifi arıyorsanız, sizler için hazır dondurmalardan kat ve kat güzel pastane dondurması tarifi , Gerçek dondurma tarifi hazırladık. Bu sıcak yaz günlerinde Serinlemek için leziz bir dondurma tarifi arıyorsanız işte sağlıklı ve doğal gerçek dondurma tarifi

Gerçek Dondurma Tarifi için malzemeler

Bir litre süt
bir su bardağı toz şeker  + 1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı salep (gerçek toz salep aktardan alınmış)
1 çay kaşığı vanilya

Ev Yapımı Dondurma Nasıl Hazırlanır

Dondurma tarifinde gördüğünüz gibi malzemeler oldukça basittir. Ev yapımı doğal dondurmanın hazırlanışı ve bir o kadar basittir.

Ev yapımı dondurma tarifimizin hazırlanışına geçersek Öncelikle bir litre sütten, Yani 5 bardak sütten, bir bardağını ayırıp, 4 su bardağı sütü kaynatmaya başlıyoruz. Ev yapımı dondurma tarifinde kullanacağımız süt, yağlı köy sütü olursa dondurmamızın tadı, daha da güzelleşecektir.

Ayrı bir kapta toz salep, şeker ve vanilyayı karıştırıyoruz. Ayırdığımız bir su bardağı sütü içerisine döküp Salep ve bir tatlı kaşığı şekerin, süt içerisinde iyice erimesini sağlıyoruz. Boza kıvamına gelecek Bir karışım yapmamız gerekiyor. Bu aşamada salep, Sütün içinde topaklanmadan iyice çözülmelidir. Bu yüzden bu karışımı topaklanma olmayacak şekilde İyice karıştırmalısınız.

Ocak kaynatmaya başladı mı süt kaynama aşamasına gelince, bir su bardağı şekeri içerisinde döküyoruz.

Süt Kaynadıktan ve şeker içerisinde eridikten sonra tenceremizi kısık ateş alıyoruz. Daha sonra çözdüğünüz salepli süt karışımını yavaş yavaş Kaynayan sütün içerisinde karıştırarak ekliyoruz.
Daha sonra sütlü dondurma karışımı Ocakta kısık ateşte yaklaşık yarım saat kadar kendi kendine pişecek. Bu aşamada sütlü dondurma karışımı kısık ateşte pişirerken 5-10 dakikada bir , sütlü dondurma karışımını savurarak karıştırın. Gerçek dondurma tarifinde savurarak karıştırmak püf noktasıdır.
Sütlü dondurma karışımı yarım saat kadar piştikten sonra tencereyi ocaktan alın ve soğumaya Bırakın. Bu aşamada Ara ara karıştırarak soğutmanız gerekmektedir.

Karıştırma işlemini yaparken yine savurarak karıştırmanız gerekmektedir. Salepin sütlü dondurma karışımının içerisinde iyice çözülmesi için bir iki kere mikser kullanabilirsiniz.

Sütlü dondurma karışımı soğuduktan sonra dondurma kabına ya da borcama döküp derin dondurucuya kaldırıyoruz.

Derin dondurucuda bir saat arayla her seferinde dondurmamızı çıkarıp kalıbın içerisinde tekrar karıştırıyoruz. Son ana kadar bu işlemi devam ettireceğiz.

Dondurma karışımını çıkardınızda saat başı mikser kullanarak ve tahta kaşıkla döve döve karıştırın. Ev yapımı Gerçek dondurmamızın içerisinde buzlanma olmaması için tahta karışıklığı karıştırmalı ve üzeri açık bir şekilde derin dondurucuya koymanız gerekmektedir.

Derin dondurucudan çıkardığınız dondurma karışımı artık karıştırılmayacak kadar donduktan sonra en son tahta kaşıkla bir iki kez döve döve karıştırmaya çalışıyor ve tamamen katı katılaştığında artık dondurmamız hazır.

Üzerine çikolata sosu döküp ya da Antep fıstığı ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Gerçek dondurma tarifi Budur diyebiliriz. Katkısız ev yapımı doğal dondurma Afiyet olsun.

Gerçek dondurma yapımı nasıl yapılır sorusunun cevabı tarifimizde görünmektedir. Dondurmanın içerisine kattığınız Salep, Gerçek dondurma tarifleri içerisinde ön plana çıkmaktadır. Ancak tarifimizde kullandığımız Salep kesinlikle hazır satılan poşet saleplerden değildir.

Aktara gittiğinizde saf salep tozu almanız gerekmektedir. Bizim bu tarifimizda kullandığımız Salep aktardan aldığımız ve kilosu yaklaşık 400 TL olan saleptir. Bizim kullandığımız bir tatlı kaşığı kadar Salep fiyatı 5 TL den azdır. Yani evde Gerçek dondurma yapımı maliyeti yaklaşık 6 TL ye denk gelmektedir. Bu yaptığınız ev yapımı dondurmadan bir kilo dondurma çıkmaktadır. Bu da eve gelen misafirler için bir farklı dondurma tarifi olacaktır.

Ev yapımı dondurma tarifleri internetten arattığınızda krem şantili tarifler çıkacaktır. Eğer siz ev yapımı dondurma tarifinde süt tozu, krem şanti gibi yapay malzemeler istemiyorsanız, salepli dondurma tarifimiz sizin için doğal bir seçenek olacaktır.
Gerçek dondurma tarifimizin hazırlanmasında püf noktalarından biri savurarak karıştırmak ve uğraşıdır. Ev yapımı dondurmanın malzemeleri oldukça basit olsa da hazırlanışında ki zahmet sebebiyle kolay dondurma tarifleri içerisinde yer almamaktadır.

Bu tarifi uyguladığınız taktırde elde edeceğiniz sonuç ile bir daha dışarıdan hazır dondurma almak istemeyeceğinizi kendinizde göreceksiniz. Bu tarif hazır pastane dondurması tarifi olup, dışarıda yapılan dondurmalardan Lezzet olarak hiçbir farkı yoktur. Fiyat olarak da daha az maliyetli bir dondurma olacaktır. Ayrıca kendi kattığınız malzemeler ve elinizle yaptığınız dondurma, çocuklarınız ve aileniz için düzenleyebileceğiniz bir dondurma olacaktır.
Dondurma, Bizim tarihimizden gelen ve mutfağımızda Yer alan leziz bir seçenektir. Özellikle Maraş dondurması dünyaca ünlüdür.
Peki bu tarif Maraş dondurması tarifi sayılır mı derseniz, Maraş dondurması saatlerce döve döve hazırlanan ve zahmetli bir dondurmadır.
Peki kakaolu dondurma tarifi , limonlu dondurma tarifi ya da çilekli dondurma tarifi bu tarifte uygulanabilir mi derseniz, sitemizi takipte kalmanızı öneriyoruz. Yakın zamanda kakaolu dondurma tarifi ev yapımı çilekli dondurma tarifi paylaşımlarımız ve çalışmalarımız olacaktır.

Eğer bu tarifimiz size biraz zahmetli geldiyse evde kolay dondurma tarifi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer evde pratik bir dondurma yapmak istiyorsanız ev yapımı dondurma tarifi sizin için kolay ve lezzetli bir yöntem olacaktır.
Ancak daha önceki yazımız olan sağlıklı ve doğal dondurma tarifi içerisinde bulunan krem şanti, size yapay geliyorsa Gerçek dondurma tarifi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
Gerçekten 2 dondurma tarifini de kendimiz yaptık. Neticede oldukça güzel olduğu için sizlerle paylaştık evde dondurma yapımı Aslında görüldüğü gibi oldukça basittir. Bu yüzden evde dondurma yapımı sizi korkutmamalı ve yaptığınız bu Tarif, hazır dondurmalardan kat ve kat güzel olmaktadır. Gerçekten iki dondurma tarifini de kendimiz yaptık. Neticede oldukça güzel olduğu için sizlerle paylaştık. Evde dondurma yapımı Aslında görüldüğü gibi oldukça basittir. Bu yüzden evde dondurma yapımı sizi korkutmamalı ve yaptığınız bu tarif hazır dondurmalardan kat ve kat güzel olmaktadır.
Biz bu dondurma tarifimizi hazırlarken şeften yemek tarifleri.com Gerçek dondurma tarifi isimli yazıyı kaynak olarak kullandık.

Peki Gerçek dondurma nasıl yapılır Gerçek dondurma tarifi yapım aşamalarını görmek isteyenler için alttaki kendi çekimimiz olan YouTube videomuz mevcuttur. Daha farklı tarifler için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza da bekleriz.