evde sabun yapımı

Ylang ylang sabunu , Uzak Doğu'da sıklıkla kullanılan, kuru ciltler için faydaları sebebiyle nam salmış Ylang ylang (Cananga odorata) çiçeğinden evde edilen Ylang ylang yağı ile yapılan, saç ve cilt için oldukça faydalı bir sabundur.

Son dönemde popüler olan Ylang ylang  sabunu evde yapılabilir mi ? bu oldukça faydalı sabunu evde yapmak için sizler için Ylang ylang sabunu tarifi hazırladık.

Ev yapımı Ylang ylang sabunu malzemeleri için
50 gram zeytinyağı
20 gram Ylang ylang yağı
50 gram Palm yağı
15 gram kostik
36 gram Saf su
bir çimdik
Himalaya tuzu
koruyucu eldiven
gözlük ve maske
karıştırma çubuğu veya blender
karıştırma kabı

Ylang ylang Sabunu Nasıl Yapılır


Daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ev yapımı Ylang ylang sabunu hazırlanışına geçersek, Öncelikle kostik ve saf suyu açık havada karıştırıyoruz. Evde sabun yapımında püf noktalardan biri kostik su karışımı ve yağın aynı ısıda birbirine karışmasıdır.

Kostik su ile karıştığında yaklaşık 120 dereceye kadar çıkabilen bir sıcaklığa ulaşacaktır. Bu sebepten kostik su karışımını açık havada karıştırdıktan sonra oda sıcaklığına kadar soğuması için bekletiyoruz. Bu süreci hızlandırmak için kostik su karışımını buzlu su dolu bir kabın içerisinde bekletmek, bu süreci hızlandıracaktır.

Oda sıcaklığına kadar soğumuş kostik su karışımı, yağ karışımı olan zeytinyağı​, Palm yağı ve Ylang ylang yağı karışımı içerisine yavaş yavaş ekliyoruz. Bir iki dakika bu şekilde karıştırdıktan sonra Himalaya tuzunu atıp karıştırmaya devam ediyoruz.

Biz ev yapımı Ylang ylang sabunumuzu yaparken karıştırma çubuğu kullandık. Eğer siz süreci hızlandırmak isterseniz, blender kullanabilirsiniz. Ancak sabun yapımında kullandığımız blender​ı bir daha mutfak işlerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz.
Organik sabun karışımı yaklaşık 25-30 dakika boyunca puding kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu sabunumuz Palm yağı içerdiği için karışım daha çabuk bir şekilde yoğunlaşacak ve hızlı olacaktır. Organik sabun karışımı puding kıvamına geldikten sonra sabun kalıbına dökebilirsiniz.

Sabun kalıbına döktüğümüz Ylang ylang sabununu Streç film ile kaplayıp 6 hafta sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için serin ve kuru yerde bekletiyoruz. 6 hafta sonra ev yapımı Ylang ylang sabunumuz Kullanıma hazır.
Ev yapımı Ylang ylang sabununu banyonuzda kullanabilirsiniz. Evde yaptığınız Ylang sabunu özellikle Saçlar ve çok kuru ciltler için oldukça faydalı olacaktır.

Peki Resimdeki Gibi Renkli Sabunu Nasıl Yaptık


Siz de resimdeki gibi renkli bir Ylang ylang sabunu yapmak isterseniz altta açıkladığımız aşamaları uygulamanız gerekmektedir.
Renkli Sabun yapımı için bu aşamalar İsteğe bağlıdır.
Organik ve renkli sabun yapmak için öncelikle sabuk pigmentleri ve sabun boyaları kullanılmaktadır. Renkli sabun pigmentleri doğaldır ve sabunlarda kullanılmaktadır. Herhangi bir yan etkisi ve zararı bulunmadığından evde sabun yapımı konusunda sabun pigmentleri genelde kullanılmaktadır. İnternetten hazır alabileceğiniz sabun pigmentleri çeşitli renklerde olup Hayal gücünüze göre kendi ev yapımı sabunlarınızı güzelce renklendirecektir.
Ylang ylang sabunu karışımını puding kıvama geldikten sonra 4'e bölüyoruz. Eşit miktarda böldüğünüz sabun karışımlarının içerisine her ayrı kaba sarı sabun pigmenti, Yeşil sabun boyası, mavi sabun boyası koyup karıştırıyoruz. Bu dört rengi sırayla alttan üste gelecek şekilde sabun kalıbına döküp, karıştırma çubuğu ile istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.
Sabun yapımında renk vermek tamamen sizin Hayal gücünüze kalmıştır. Biz karıştırma çubuğu ile alttan başlayarak zikzak şekli verdik. Nasıl zikzak çizdiğimizi en altta kendi çekimiz olan YouTube videosunu izleyebilirsiniz.
Eğer organik renkli sabun yapmak istemiyorsanız, rengi bozmadan ilk sabun karşımdaki tarifi devam ettirin. Yani Ylang ylang sabununu renkli sabun pigmentleri ile  karıştırmadan saBun kalıbına koyup sabunlaşma reaksiyonu tamamlanmasını beklemelisiniz.
Peki neden sabun olması için 6 hafta bekliyoruz derseniz ev yapımı yılank yılank sabununu yaptığınız işlem cold proses Yani soğuk pres sabun yapma tekniğidir.  Cold process te Tüm malzemeler soğuk biçimde ısıtılmadan birbirine karışmaktadır. Cold proses sabun yapımı nın diğer yöntemlere göre faydası, yağların içerdiği faydalı Özlerin, ısı ile birlikte kaybolmaması ve sabunun içinde hapsedilmiş olarak kalmasını sağlamasıdır.
Evde Ylang ylang sabununu yaptığınız takdirde Siz de hazır almadan Ylang ylang sabunu kullananlar arasında yerinizi alacaksınız. Ev yapımı Ylang ylang sabunu içerisine koyduğumuz faydalı Yağlar ile Ylang ylang sabununun faydalarını arttırabilirsiniz.

Ylang ylang Yağının Faydaları 

Ylang ylang yağı içerdiği Özlerle güçlü bir Yağdır. Bu sebepten Palm yağı tedarik edemiyorsanız, Bunun yerine Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, limon yağı gibi Uçucu yağlar ekleyip zeytinyağı miktarının arttırıp sabunu şekillendirebilirsiniz.
Evde sabun yapımı oldukça hoş bir hobidir. Sizde evde Ylang ylang sabunu yaparak, kuru ciltler için oldukça faydalı olan Ylang ylang  yağını etkisini arttırabilirsiniz.

Ylang ylang yağı saça nasıl uygulanır sorusunun cevabı ev yapımı Ylang ylang sabunu diyebiliriz. Evde bu sabunu yaparak Ylang ylang yağının etkisini arttırabilirsiniz. Ylang ylang sabunu özellikle kokusuyla sizi cezbedecektir. Böylelikle hem Ylang ylang sabunu ile stres ve sıkıntınızı atacak, hem hoş kokusu banyonuzu saracak ve rahatlatıcı bir duş almanızı sağlayacaktır.

Ylang ylang yağı özellikle sıkıntı ve stres giderici etkisi sebebiyle sabunu oldukça revaçta olan ürünler arasındadır. Ayrıca Ylang ylang yağı ve Ylang ylang sabunu saç için oldukça faydalıdır.

Ayrıca daha farklı sabunlar yapmak için evde doğal sabun yapımı menümüzü ziyaret etmenizi ve evde sabun yapımı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Evde zeytinyağlı sabun yapmak genelde zor Görürse de ülkemiz zeytinyağı bakımından zengin olduğu için revaçta olan sabun zeytinyağlı ev yapımı sabundur. Ylang ylang  yağı da Uzak Doğu'dan İngiltere'ye ve oradan dünyaya yayılan kokusu ve kuru ciltler için faydalı olması sebebiyle son dönemde revaçta olan bir yağıdır. Sabunu son derece etkilidir. Ylang ylang çiçeği Uzakdoğu'da Yatak odalarında hoş kokusu ve afrodizyak etkisi sebebiyle kullanırken, Ayrıca sindirim sistemi ve mide rahatsızlıkları için iyi geldiği söylenmektedir.
Evde Ylang ylang sabunu yaptığınız takdirde özellikle Kokusu ile diğer organik sabunlar dan fark yarattığını kendiniz göreceksiniz. Ylang ylang Sabunu oldukça Hoş kokulu organik doğal ev yapımı sabun olacaktır.

Evde Sabun Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu işlem çocuklardan uzak bir şekilde açık havada yapılmalıdır. Sabun yaparken koruyucu gözlük, eldiven, maske kullanmanız sağlığınız açısından gereklidir. Evde sabun yapımının en tehlikeli aşaması su ve kostiğin karıştığı aşamadır. Daha sonraki sabun yapımı bölümleri zararsız, Ev ortamında yapılabilecek işlemlerdir.