sirkencübin şerbeti tarifi

Sıcak yaz günlerini geçirdiğimiz bu günlerde Ramazan ayında özellikle susuzluk çektiğimiz bugünlerde, susuzluk giderici ve hazımsızlığa yardımcı, Osmanlı şerbet tarifleri içerisinden güzel bir şerbet tarifi arıyorsanız işte size sirkencübin şerbeti tarifi.

En kolay hazırlanabilen ve en pratik Osmanlı şerbeti, sirkencübin Şerbetidir. Üç malzeme, su, sirke ve bal ile oda sıcaklığında hazırlanır ve bu üç malzeme karıştırılarak servis edilir. sirkencübin tarifi için Sirkencübin Şerbeti

Malzemeleri

5 yemek kaşığı bal
4 yemek kaşığı elma sirkesi
1 litre su

Görüldüğü gibi sirkencübin tarifi malzemeleri oldukça basittir. Sirkencübin şerbeti hazırlanışı da son derece pratiktir.

Aynı oranda sirke ve bal ılık suyun içerisinde tamamen eriyene kadar iyice karıştırılır. Yaklaşık 1 dakika içerisinde hazırlanabilen bu pratik Osmanlı şerbeti tarihimizde ve geleneklerimizde yeralır. Özellikle Mevlana şerbeti olarak da geçen, hazımsızlığa iyi gelen bir Osmanlı şerbet tarifidir.
Sirkencübin şerbeti, Farsça serke (sirke) ve angabin(bal) kelimelerinden gelmektedir. Sirkencübin şerbeti hazırlarken damak tadınıza göre sirke ve bal miktarında değişiklik yapabilirsiniz ancak Mevlana "Sirkencübin hazırlanırken sirke ve bal eşit olmalı" demiştir. Ayrıca Mesnevi Dergahların da sirkencübin şerbeti geleneği bulunmaktadır.
Sirke şerbeti olarak da geçen sirkencübin şerbeti tarifi içerde sirke sebebiyle özellikle Hazımsızlık ve susuzluk için idealdir. Sirke bilindiği gibi Peygamber Efendimizin hadislerinde geçen bir şifa kaynağıdır.

Sirkencübin şerbeti Sirkeli bal şerbeti olarak da bilinen ve Osmanlı'da en çok tüketilen şerbettir. Sirkencübin şerbeti, yemeklerden önce bir bardak içildiğinde tokluk hissi vermesi sebebiyle yeme isteğini kısan bir özelliği bulunmaktadır.

Yemeklerden sonra bir su bardağı içildiğinde ise midenin hazmını kolaylaştırır ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.
Sirkencübin Şerbeti Faydaları
Sirkencübin şerbeti diğer şerbet tarifleri içerisinde oldukça faydalıdır. İçerde ki bal, 7 dakika içerisinde kana geçmekte ve balın büyük oranda şifası, kan ile karışmaktadır. Bu sebepten sirkencübin şerbeti ile birlikte vücut , balın şifasının oldukça büyük bir kısmını almaktadır. Sirke ve balın faydaları sirkencübin şerbeti ile hoş bir biçimde damak tadınıza uygun pratik bir yol olacaktır.

Eğer Ramazan ayı için güzel bir Ramazan şerbeti hazırlamak istiyorsunuz ancak Ramazan şerbeti hazırlamak size zahmetli geliyorsa, pratik bir ramazan şerbeti tarifi işte Sizlerle.
Ramazan ayı için sirkencübin şerbeti tarifi nefis bir ramazan şerbeti tarifi olacaktır. Ayrıca Ramazan şerbeti tarifi için mavi bağlantıya tıkladığınızda daha önceki şerbet tarifimize ulaşabilirsiniz. Ancak Ramazan şerbeti tarifimiz , sirkencübin şerbeti tarifi kadar pratik değildir.
Sirkencübin şerbeti tarifi içerisinde Bal yerine şeker kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu şerbet, bal ile hazırlanmalı ve bu şekilde sunulmalıdır. Çünkü şerbetin yapı taşı bal, içerideki şifa kaynağıdır. Balın kozmik gücü oldukça yüksektir ve zaten şifası dillere destan bir doğadan gelen Mucizedir. Rabbimizin bizlere vermiş olduğu iki doğal mucize sirke ve bal karıştırıldığında gerçekten vücudun Yapı taşlarını yerine koyacak tam bir Detoks şerbeti olacaktır. Sirkencübin şerbetini sizler için paylaşmaya çalıştık.

Biz sirkencübin şerbeti tarifi yazımızda şerbeti hazırlarken elma sirkesi kullandık. Genel olarak kullanılan sirke çeşidi, elma sirkesidir.
Daha farklı şerbet tarifleriyemek tarifleri ve evde sabun yapımı tarifleri için YouTube kanalımızı da bekleriz Harika Ev İşleri YouTube kanalı