<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Bağlantı Reklam --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:180px;height:90px" data-ad-client="ca-pub-7446864617858221" data-ad-slot="9501666334"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

En Pratik Osmanlı Şerbeti Sirkencübin Şerbeti Tarifi Nasıl Yapılırsirkencübin şerbeti tarifi

Sıcak yaz günlerini geçirdiğimiz bu günlerde Ramazan ayında özellikle susuzluk çektiğimiz bugünlerde, susuzluk giderici ve hazımsızlığa yardımcı, Osmanlı şerbet tarifleri içerisinden güzel bir şerbet tarifi arıyorsanız işte size sirkencübin şerbeti tarifi.

En kolay hazırlanabilen ve en pratik Osmanlı şerbeti, sirkencübin Şerbetidir. Üç malzeme, su, sirke ve bal ile oda sıcaklığında hazırlanır ve bu üç malzeme karıştırılarak servis edilir. sirkencübin tarifi için Sirkencübin Şerbeti

Malzemeleri

5 yemek kaşığı bal
4 yemek kaşığı elma sirkesi
1 litre su

Görüldüğü gibi sirkencübin tarifi malzemeleri oldukça basittir. Sirkencübin şerbeti hazırlanışı da son derece pratiktir.

Aynı oranda sirke ve bal ılık suyun içerisinde tamamen eriyene kadar iyice karıştırılır. Yaklaşık 1 dakika içerisinde hazırlanabilen bu pratik Osmanlı şerbeti tarihimizde ve geleneklerimizde yeralır. Özellikle Mevlana şerbeti olarak da geçen, hazımsızlığa iyi gelen bir Osmanlı şerbet tarifidir.
Sirkencübin şerbeti, Farsça serke (sirke) ve angabin(bal) kelimelerinden gelmektedir. Sirkencübin şerbeti hazırlarken damak tadınıza göre sirke ve bal miktarında değişiklik yapabilirsiniz ancak Mevlana "Sirkencübin hazırlanırken sirke ve bal eşit olmalı" demiştir. Ayrıca Mesnevi Dergahların da sirkencübin şerbeti geleneği bulunmaktadır.
Sirke şerbeti olarak da geçen sirkencübin şerbeti tarifi içerde sirke sebebiyle özellikle Hazımsızlık ve susuzluk için idealdir. Sirke bilindiği gibi Peygamber Efendimizin hadislerinde geçen bir şifa kaynağıdır.

Sirkencübin şerbeti Sirkeli bal şerbeti olarak da bilinen ve Osmanlı'da en çok tüketilen şerbettir. Sirkencübin şerbeti, yemeklerden önce bir bardak içildiğinde tokluk hissi vermesi sebebiyle yeme isteğini kısan bir özelliği bulunmaktadır.

Yemeklerden sonra bir su bardağı içildiğinde ise midenin hazmını kolaylaştırır ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.
Sirkencübin Şerbeti Faydaları
Sirkencübin şerbeti diğer şerbet tarifleri içerisinde oldukça faydalıdır. İçerde ki bal, 7 dakika içerisinde kana geçmekte ve balın büyük oranda şifası, kan ile karışmaktadır. Bu sebepten sirkencübin şerbeti ile birlikte vücut , balın şifasının oldukça büyük bir kısmını almaktadır. Sirke ve balın faydaları sirkencübin şerbeti ile hoş bir biçimde damak tadınıza uygun pratik bir yol olacaktır.

Eğer Ramazan ayı için güzel bir Ramazan şerbeti hazırlamak istiyorsunuz ancak Ramazan şerbeti hazırlamak size zahmetli geliyorsa, pratik bir ramazan şerbeti tarifi işte Sizlerle.
Ramazan ayı için sirkencübin şerbeti tarifi nefis bir ramazan şerbeti tarifi olacaktır. Ayrıca Ramazan şerbeti tarifi için mavi bağlantıya tıkladığınızda daha önceki şerbet tarifimize ulaşabilirsiniz. Ancak Ramazan şerbeti tarifimiz , sirkencübin şerbeti tarifi kadar pratik değildir.
Sirkencübin şerbeti tarifi içerisinde Bal yerine şeker kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu şerbet, bal ile hazırlanmalı ve bu şekilde sunulmalıdır. Çünkü şerbetin yapı taşı bal, içerideki şifa kaynağıdır. Balın kozmik gücü oldukça yüksektir ve zaten şifası dillere destan bir doğadan gelen Mucizedir. Rabbimizin bizlere vermiş olduğu iki doğal mucize sirke ve bal karıştırıldığında gerçekten vücudun Yapı taşlarını yerine koyacak tam bir Detoks şerbeti olacaktır. Sirkencübin şerbetini sizler için paylaşmaya çalıştık.

Biz sirkencübin şerbeti tarifi yazımızda şerbeti hazırlarken elma sirkesi kullandık. Genel olarak kullanılan sirke çeşidi, elma sirkesidir.
Sirkencübin şerbeti tarifinin yapılış aşamalarını görmek isteyenler için altta kendi çekimimiz olan videomuz mevcuttur. Ayrıca daha farklı şerbet tarifleriyemek tarifleri ve evde sabun yapımı tarifleri için YouTube kanalımızı da bekleriz Harika Ev İşleri YouTube kanalı
En Pratik Osmanlı Şerbeti Sirkencübin Şerbeti Tarifi Nasıl Yapılır Reviewed by Harika Ev İşleri on 09:13 Rating: 5
loading...

15 yorum:

 1. Osmanlı şerbetini hiç denemedim ama bir ara Diyarbakır da bulundum meyan şerbetini içmiştim ve çokta beğendim, Meyan şerbeti tarifi de verebilir misiniz? Paylaşım için tşkler

  YanıtlaSil
 2. Osmanlı şerbetini ev dışında dışarıda sürekli içiyorum ama hç kendim yparım diye düşünmemiştim. Şimdi satyenizde deneyeceğim.

  YanıtlaSil
 3. belediyenin iftar çadırında çeşmeden osmanlı şerbeti akıyordu 2 bardak afiyetle içtik :)

  YanıtlaSil
 4. Osmanlı devrinde sarayda en çok tüketilen şerbet, sirkencübîn şerbetidir. Yemeklerden sonra veya gün boyu tüketilebilir, çok da güzel tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
 5. ne varsa bizim tarihimizde, bizim kültürümüzde var. çok lezzetli görünüyor.

  YanıtlaSil
 6. Osmanlı şerbetlerine oldum olası hayranım, bu şekilde pratik olarak hazırlandığı tarifi ilk defa gördüm, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Osmanlı şerbetini bilmeyenler için çok güzel tarif bunu denesinler oldukça lezzetli.

  YanıtlaSil
 8. Şekerli bütün içeceklere bayılıyorum. Adından bile beni etkileyebiliyor bu içecek.

  YanıtlaSil
 9. Sıcak havalara birebir Osmanlı şerbeti çok başarılı bilmeyenler denemeli

  YanıtlaSil
 10. Osmanlı şerbetlerini hazırlamak genelde çok zahmetlidir ancak verdiğiniz Sirkencübin tarifi gerçekten çok pratik ve hoş.

  YanıtlaSil
 11. Osmanlı şerbeti gerçekten çok güzel oluyor. İnsanların bu lezzeti tanımaları çok güzel.

  YanıtlaSil
 12. bir keresinde sultanahmet tarafında bir kafede osmanl serbeti içmiştim. boylesine güzel bir içecek yok. suan gitsem halen duruyormudur biiyorum ancak burdna o kafeye sesleniyorum ictiğim en güzel icecekti

  YanıtlaSil
 13. En pratik ve lezzetli şerbetlerden biri osmanlı şerbetidir. Hem yapımı kolay hem çok güzel.

  YanıtlaSil
 14. Osmanlı şerbetlerine bayılırım ve şirkencubini de çok severim ama malesef çok fazla kalorilidir şerbetler.

  YanıtlaSil
 15. Osmanlı şerbeti harika bir lezzet. Yapımı da oldukça kolaymış ancak bir kalori bombası...

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Harika Ev İşleri © 2014 - 2015
Bu Site Harika Ev İşleri Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Harika Ev İşleri. Blogger tarafından desteklenmektedir.