damla sakızlı muhallebi arda falım sakızlı muhallebi tarifi damla sakızlı tatlılar sakızlı muhallebili tarifler damla sakızlı tavuk göğsü borcamda sakızlı muhallebi damla sakızlı muhallebi ile yapılan tatlılar damla sakızlı muhallebi portakal ağacı

Paylaşacağımız damla sakızlı muhallebi tarifini özellikle yaz aylarına denk gelen bu mübarek ramazan gününde için iftar tatlısı olarak hazırladık. Uzun süren oruç günlerinde oluşan tatlı krizlerini engellemek ve tatlı krizleri için birebir tatlı olan damla sakızlı muhallebi, hem iftar sonrası düşen şekerinizi dengelemeye yardımcı olacak Hem de tatlı krizinde son verecektir.  Eğer İftardan sonra kilo almak istemiyorsanız , ağır şerbetli tatlılar yerine damla sakızlı muhallebi gibi sütlü tatlılara yönelmenizi tavsiye ederiz. Siz de bu hafif sütlü tatlı olan damla sakızlı muhallebi tarifini yapmak isterseniz

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi İçin Malzemeler

5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı buğday nişastası
1 yemek kaşığı pirinç unu
Damla sakızı
1 çay bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı tereyağı

Gördüğünüz gibi damla sakızlı muhallebi tarifi nin malzemeleri oldukça basit ve kolay bulunabilir malzemelerdir. Ayrıca Doğal olan bu malzemeler, hazır aldığınız damla sakızlı muhallebi paketlerinden Lezzet olarak kat ve kat güzel bir muhallebi tarifi olmaktadır.

Damla Sakızlı Muhallebinin Yapılışı

Damla sakızlı muhallebinin yapılışı na geçersek Öncelikle 1 litre (5 su bardağı) süt tencereye konur ve Orta ateşte açılır. Daha sonra içerisine un, pirinç unu, tereyağı, toz şeker ve buğday nişastası eklenip orta ateşte pişirilir. Damla sakızlı muhallebi pişirirken sürekli karıştırılmalıdır. Yoksa dibi tutar ve Topak Topak olur.

Diğer yandan aktardan aldığımız katı halde Damla sakızını, yarım çay kaşığı toz şeker ile dövüp toz haline getiriyoruz. Bizim aktardan aldığımız Damla sakızları, üç küçük taş parçası şeklindeydi. Bizde ev yapımı damla sakızlı muhallebi tarifimizde bu ölçülere göre damla sakızı parçası kullandık.

Damla sakızlı muhallebi bir taşım kaynayana kadar sürekli karıştırıyoruz. Ardından bir taşım Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp damla sakızlı muhallebiyi ocaktan alıyoruz.
Daha sonra içerisine toz haline getirdiğimiz Damla sakızını döküp, mikserle havalandırarak iyice çırpıyoruz. Bu sayede Damla sakızı aroması, sakızlı muhallebi karışımının içerisine iyice yayılacaktır.
Ardından sakızlı muhallebi kaselere bölünüp soğuyana kadar bekliyoruz. Soğuk halde üzerine tarçın serperek damla sakızlı muhallebiyi servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun

Damla sakızlı muhallebi Ayrıca güzel bir diyet tatlısı olabilir. Şeker miktarını azalttığınız takdirde de damla sakızlı muhallebi tarçın ile servis ettiğinizde hem şekeri düşürecek, Ben de diyette girilen tatlı krizlerine son verebilecek bir sütlü tatlı tatlı olacaktır.
Damla sakızlı muhallebi klasik tatlılarımızdan biridir. Damla sakızlı muhallebi, Saray tatlılarından en pratik tariflerden biri olup, içerdiği Damla aroması pek çok kişinin damak tadına hitap etmektedir. Sakızlı muhallebi özellikle kakaolu sütlü tatlılardan sıkılanlar, şerbetli tatlıların ağır geldiğini düşünenler için nefis bir seçenektir. Damla sakızlı muhallebi yapıp misafirlerinize ikram ettiğinizde tadını ve damak zevkinin neredeyse herkese hitap ettiğini göreceksiniz.
Ayrıca sakızlı muhallebi tarifleri , sütlü tatlılar ve tatlı tarifleri içerisinde aroması ve Kokusu ile öne çıkan tariflerden biri damla sakızlı muhallebi tarifidir. Ayrıca borcamda sakızlı muhallebi kaselerin yerine farklı bir seçenek olarak düşünülebilir. Damla sakızlı muhallebiyi borcama döktüğümüzde, soğuduktan sonra dilimleyip kakaolu dondurma ile servis edip, ilginç bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Eğer iftarda ya da yemek sonrası ikram edilen klasik irmik tatlısı sütlaç gibi şerbetli yada sütlü tatlılardan sıkıldıysanız, sakızlı muhallebi tarifleri içerisinde belki de en güzeli damla sakızlı muhallebiyi denemeli ve ikram etmenizi öneririz.
Ev yapımı damla sakızlı muhallebi tarifi yapılışını aşamalarını görmek isteyenler için hatta kendi çekimiz olan YouTube videonuz mevcuttur Ayrıca daha farklı tarifler için Harika Ev İşleri YouTube kanalına bekleriz