Hazır yufka ile yaptığınız börekler istediğiniz gibi çıtır olmuyor mu ? Hazır Börek tariflerini beğenmiyor musunuz ? işte sizler için gayet çıtır çıtır , lezzetti bir börek tarifi hazırladık.

Patatesli börek tarifi için malzemeler

2 adet hazır yufka

Sosu için

Bir çay bardağı sıvı yağ
bir yemek kaşığı elma sirkesi
3 yemek kaşığı un

İç harcı için

3 adet patates
1 adet soğan
tuz
Karabiber
pul biber
2 yemek kaşığı sıvı yağ

Hazır Yufkadan Patatesli Börek Nasıl Yapılır

Öncelikle patatesli böreğin iç harcını hazırlıyoruz. Hazır yufkadan börek yapımı için iç harç ile başlayın. Bunun sebebi hazır yufka kısmının son aşamada basit bir şekilde yapılmasıdır ve ayrıca Hazırladığınız börek iç harcının biraz soğuması, lezzeti açısından daha iyi olacaktır. Çünkü hazır yufkadan yapacağınız patatesli börek Ayrıca fırında da pişeceği için iç harcın, biraz soğuması yerinde olacaktır.
Öncelikle patatesli börek tarifi için patatesleri yarım saat kadar haşlıyoruz. Patatesler iyice yumuşadıktan Sonra onları ezip iç harç için hazırlıyoruz.
Tavaya attığımız 2 yemek kaşığı sıvı yağın içerisine, haşladığımız patatesleri de ekleyip biraz kavuruyoruz. Ardından rendelediğimiz soğanı da ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Biz soğanı rendelemeyi tercih ettik. İsterseniz siz bıçakla bölebilirsiniz. Ardından baharatlar ve tuzu ekleyip patatesli börek harcını iyice kavuruyoruz. Daha sonra tavamızın altını kapatıp, börek iç harcını bekletiyoruz.


Patatesli Börek Sosu Hazırlanışı

Öncelikle patatesli börek sosunu hazırlayalım. Sıvı yağın içerisine bir yemek kaşığı sirke, 3 yemek kaşığı unu döküp boza kıvamına gelene kadar iyice karıştırıyoruz. Unun topaklanmaması gerekmektedir. Peki neden patatesli börek de sirke kullandık derseniz börekte kullandığımız sirkehazır yufkadan yaptığınız böreğin çıtır çıtır olmasını sağlamaktadır. Biz patatesli börek tarifimizde elma sirkesi kullandık. Ayrıca börekte kullandığımız sirke sizde acaba koku olur mu Soru işareti oluşturmasın. Patatesli börek tarifimiz sonucunda yaptığımız böbreklerde kesinlikle sirke kokusu olmamaktadır. Börekte kullandığımız sirke, çıtır çıtır bir börek hazırlamamız sağlamaktadır.

Hazır yufkayı geniş bir biçimde açıyoruz. Her katta ayrı ayrı hazırladığımız sirkeli, yağlı, unlu börek sosunu sürüyoruz. İlk katı sürdüğümüz sosun üzerine, ikinci hazır yufka katını koyduktan sonra ikinci katın Üzerine de börek sosuna sürüyoruz.

Ardından hazır yufkayı, sigara böreği şeklinde havuç dilimi olacak biçimde kesip, yaklaşık 12 ya da 16 parçaya ayırıyoruz. Her bir parçanın içerisinde Hazırladığınız patatesli iç harcı koyup da doluyoruz.

Doladınığınız hazır yufkalı börekleri fırın tepsisine seriyoruz. Her bir patatesli böreğin üzerine yumurta sarısı sürüp, ister Susam ister çörek otuyla süslüyoruz. Biz tarifimizde Çörekotu kullandık. Damak zevkinize göre Susam da kullanabilirsiniz.

Fırın tepsisine dizdiğimiz börekleri, önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 30-35 dakika çıtır çıtır olana kadar pişiriyoruz.
Ev yapımı patatesli börek hazır, sıcak olarak servis yapabilirsiniz Afiyet olsun. Biz kendi Hazırladığımız patatesli börek tarifini o kadar beğendik ki bir oturuşta bitti 

Pratik bir börek yapmak isterseniz hazır yufkadan börek tarifleri gerçekten pratik olmaktadır. Yufkanın açılması oldukça zahmetli olup pek çoğunuz bundan kaçındığını için börek tariflerinden hazır yufka kullanmayı pek çok kişi tercih etmektedir.
Hazırladığımız patatesli iç harç lezzeti sebebiyle börek tarifleri içerisinde öne çıkmaktadır.

Su böreği, kol böreği gibi zahmetli böreklere girecek vaktiniz ve gücünüz yok ise, pratik patatesli börek tarifi özellikle çıtır çıtır bir börek olmasıyla işinize oldukça yarayacaktır.

Ayrıca iç harçta kıymada kullanıp çıtır çıtır kıymalı börek elde edebilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kenarları kapanmadığı için peynir kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Sirkeli börek sosu fikriyle değişik hiç harçlar hazırlayarak çıtır çıtır börekler elde edebilirsiniz.

Neden sodalı börek yapmadık ve sirkeli börek yapmış olduk derseniz, börek harcı sosuna eklediğiniz sirke, gerçekten böreğin çıtır çıtır olmasını sağlamaktadır. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi kesinlikle sirke kokusu olmamaktadır.

Patatesli börek özellikle kahvaltılarda nefis bir lezzet olmaktadır. Patatesli börek tarifini peynirli de yapabilirsiniz ancak yufkaların ucu sarılmadığı için pişme esnasında peynir erilmektedir. Bu yüzden iç harçta patates kullanımı daha uygun olur.

Yapım aşamasında patatesli börekler hazırladıktan sonra fırına sürmeden önce tepsiyi yağlamak yerine yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisi kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

Klasik börek tarifleri içerisinde yer alan yoğurt gibi, zeytinyağı gibi malzemeleri patatesli börek tarifimizde kullanmadık. Bunun yerine sirke gibi böreği çıtır çıtır yapan daha farklı bir malzeme ile sos hazırladık.

Bulgur pilavı, makarna Gibi klasik ara sıcaklardan sıkıldıysanız, yemeklerinizin yanında patatesli börek tarifi hem değişik Hem de çıtır çıtır oluşuyor sebebiyle oldukça beğenilecek leziz bir börek tarifi olacaktır. Ayrıca yemek Defterinizde kolay börek ismiyle yer alacaktır.

Hazır yufkadan börek yapmak isterseniz kesinlikle verdiğiniz börek tarifini tavsiye ederiz. Patatesli börek tarifi denenmiş bir tarifimiz olup alttaki verdimiz YouTube videosunda da göreceğiniz gibi kendimiz hazırlayıp sizlere sunduk. Zaten sitemiz harika ev işleri inde yapmadığınız hiçbir şey paylaşmıyoruz. İlk aşamada kendimiz deneyip daha sonra sizlere sunuyoruz. Bizi takipte kalın, Daha lezzetli börek tarifleri ve tatlı tarifleri için sitemizin menülerine göz atabilirsiniz.