Çilek, içerdiği potasyum sayesinde cilt için oldukça faydalı bir meyvedir. Oldukça güzel bir tadı olan çileğin, cilt için de son derece faydalı olduğunu biliyor muydunuz. Özellikle cilt lekelerine ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biri olan Çilek sabunu, organik ve içerdiği meyve özleri ile kuru ciltler için faydalı bir sabundur.
Çilek sabununun faydaları ve çileğin cilde faydalarını öğrenmek için çilek sabununun faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.
Eğer evde doğal sabun yapmak istiyorsanız, bu organik sabunları cildiniz için kullanıyorsanız, vereceğimiz çilekli sabun tarifi ile hem dekoratif hem Hoş kokulu hem de organik sabun yapabilirsiniz.
Ev yapımı çilek Sabunu tarifi için malzemeler

20 Gram Temizlenmiş Çilek Püresi
17 Gram Kostik
30 gram saf su
25 Gram Palm Yağı
115 Gram Zeytinyağı
1 çimdik kaya tuzu

Ev yapımı çilek sabunu tarifimize geçersek Öncelikle açık havada kostik ve suyu karıştırıyoruz. İlk defa evde sabun yapıyorsanız, kostik Güvenliği ve sabun yapımı güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu işlem çocuklardan uzak bir şekilde açık havada yapılmalıdır. Sabun yaparken koruyucu gözlük, eldiven, maske kullanmanız sağlığınız açısından gereklidir. Evde sabun yapımının en tehlikeli aşaması su ve kostiğin karıştığı aşamadır. Daha sonraki sabun yapımı bölümleri zararsız, Ev ortamında yapılabilecek işlemlerdir.

Çilekli Sabunun Hazırlanışı

Sabunumuzun hazırlanışına geçersek, Öncelikle açık havada karıştırılan kostik-su karışımı Oda sıcaklığına gelinceye kadar soğutulur. Evde Sabun yapımında püf noktalardan biri yağ ile karıştıracak kostik-su karışımının sıcaklıklarının ortalama aynı derecede olmasıdır. Bu sebepten Yağ zaten oda sıcaklığında olacağı için, kostik su karışımı da oda sıcaklığının gelinceye kadar soğumasını beklemeliyiz. Yardımcı olmak açısından  kostik ve suyu karıştırdığımız kabı buzlu suyun içinde bekletirsek yerinde olacaktır.
Diğer yandan tüm yağları birbirine karıştırıyoruz. Doğal sabun yapmak için organik yağlar kullanıyoruz.
Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağları karıştırdıktan sonra içlerine yavaş yavaş soğutmuş olduğumuz kostik su karışımını ekleyerek karıştırıyoruz. Yağlar ve kostik karışımı karıştıktan sonra içerisinde yaklaşık bir çay kaşığının ucu kadar kaya tuzu atıyoruz. Bu karışımı yaklaşık 35 dakika karıştırma çubuğu ile karıştırıyoruz.
Biz blender yerine karıştırma çubuğu tercih ettik evde sabun yapımında. Siz blender kullanmak isterseniz bu karıştırma işleminin süresi, yaklaşık 5 dakikaya kadar düşecektir. Ancak evde doğal sabun yapımında kullandığımız blenderı Bir daha kesinlikle mutfak işlerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz.
Organik çilekli sabun Karışımı 35-40 dakika karıştırdıktan sonra puding kıvamını alacaktır. Ardından bir kaba doğal sabun karışımından az miktarda alıyoruz. (yaklaşık.1 su bardağının dörtte biri kadar)İçerisinde 20 gram Çilek püresi ekleyip iyice karıştırıyoruz.
Ardından ev yapımı doğal sabun karışımını kalıba dökerek istediğimiz gibi şekil verebiliriz. Sabun karışımını ikiye bölmenin amacı şekil vermektir. Eğer şekil vermek istemiyorsanız, çilek püresini ev yapımı organik sabun karışımı, puding kıvamına geldikten sonra Çilek püresini direk sabun karışımının içine döküp karıştırabilirsiniz.  Biz resimdeki gibi süslemeyi tercih ettik ev yapımı çilekli sabunumuzu.

Çilekli sabun karışımını kalıba döktükten Sonra streç filmle kaplayıp havluya sarın. Bu şekilde bir gece havlunun içerisinde bekletin. Bunun amacı ev yapımı organik sabun karışımımızı hafif ısınma ile birlikte daha iyi sabun reaksiyonu girmesini sağlamaktır. Bu şekilde çilekli sabunun faydaları daha da artmış olacaktır.
Ertesi gün havludan aldığımız doğal sabunu 6 hafta güneş görmeyen serin yerde sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için bekletiyoruz. 6 hafta sonra ev yapımı doğal Çilek sabunumuz hazır.

Alttaki kendi çekimiz olan videoda da görebileceğiniz gibi ev yapımı organik çilekli sabunun pH değeri oldukça güzel ve kuru ciltler için faydalı bir sabundur. Ayrıca bu doğal sabun hem dekoratif sabun olacak, hem de Arkadaşlarınıza verebileceğiniz hediyelik sabun çeşitleri arasında yerini alacaktır.
Çilekli sabun jöleli hoş aroması ve kokusuyla sizi cezbedecek, kokulu sabunlar arasında ilk sırayı alacak bir organik banyo sabunu olacaktır.
Ayrıca Evde yaptığımız çilekli sabun ile güzel bu şekil verdiğimiz takdirde banyonuzda bulunan güzel süs sabunları arasında baş köşeyi alacaktır.
Bu şekilde evde kendi malzemelerinizi kullanarak organik yağlar ve organik meyve parçaları içeren kendi ev yapımı organik sabunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Tarifte de görüldüğü gibi evde sabun yapımı oldukça kolay ve hoş bir uğraştır. Ayrıca yaptığınız çilekli sabunları satarak, gelir de elde edebilirsiniz.
Uyguladığımız bu evde sabun yapımı yöntemine Cold proses yani soğuk pres yöntemi denmektedir. Soğuk Pres sabun yapımında tüm malzemeler ısıtılmadan karıştırdığı için özlerini, içerdikleri enzim ve vitaminleri kaybetmezler. Genelde meyve sabunları yapımında Bu yöntem kullanılmaktadır. Fabrika ürünü sabunlar, diğer pazarlarda ve aktarlarda satılan organik sabun tabir eden sabunlarda, ısıtma ve fabrikasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Isıtma yöntemine Sıcak Pres adı verilmekte olup, fabrikasyon ve Sıcak Pres sabunlarının avantajlı yanı, bir gün içerisinde sabunun hazır olması ve malzemeden kar edilmesidir. Ancak bu yöntemde sabun, içerdiği yağlar pişirildiği için enzimleri ve faydaları yitirmekte olup bu yönden evde sabun yapımında tercih edilmemektedir.
Ev yapımı çilekli sabun tarifinde de göründüğü gibi Cold proses yerine Sıcak Pres yöntemi ile sabun yapsaydık çilekli sabunun içerdiği meyve özleri, artan sıcaklık ile içerdiği Özler kaybolacak ve Çilek deformasyona uğrayacaktı. Bu sebepten biz ev yapımı sabunumuzda Cold proses yöntemini uyguladık.
Peki organik sabun yapımı kostiksiz olmaz mı diye sorarsanız bunun için kostiksiz sabun nasıl yapılır diye biraz araştırma yaptık. Kül suyu varyasyonları gördük. Ancak kendi test ettiğimiz sabun tarifleri ve bizzat uyguladığımız yöntemlerde kostiksiz, sadece kül suyu ile sabun yapılamayacağını gördük.
Eğer Çileğe alerjiniz bulunuyorsa sabun yapmadan önce bir miktar Çilek püresini alıp el bileğinize sürüp bir iki dakika bekleyin. Eğer tahriş veya alerji durumu oluşmuyorsa Çilek sabununu kullanabilirsiniz.
Daha farklı evde sabun yapımı tarifleri ve videoları için YouTube kanalımıza da bekleriz.