Badem yağı, saçlar için son derece faydalı bir Yağdır. Pek çok kişi badem yağını Extra şampuanlarına ekleyip o şekilde kullanmakta.
Bizde özellikle saçlar için faydalı bir sabun yapmak istedik. Bu sebepten bu yazımızda badem yağlı sabunu evde kendiniz nasıl yapabileceğinizin tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Ev yapımı badem yağlı sabun için malzemeler

15 gram badem yağı
85 gram zeytinyağı
30 gram Saf su
13 gram kostik
bir çimdik kaya tuzu


Daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız, sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Evde sabun yapma işlemi için en tehlikeli aşama kostik ile suyun karıştığı aşamadır. Bu işlemi kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanarak, çocuklardan uzak bir yerde açık havada yapmanız gerekmektedir. Daha sonraki aşamalara kostik ile yağ karıştıktan sonra ev ortamında devam edebilirsiniz.
Evde badem yağlı sabun yapımına geçersek, Öncelikle kostik ve suyu açık havada karıştırıyoruz. Karışım oda sıcaklığına kadar soğuduğunda ikinci aşamaya geçeceğiz.
İkinci kısımda badem yağı ve zeytinyağını birbirine karıştırıyoruz. Daha sonra karıştırma kabına kostik su karışımını yavaş yavaş ekliyoruz. Yaklaşık bir dakika karıştırdıktan sonra içerisinde bir çimdik kaya tuzu atıyoruz. Bu kaya tuzu sabunu sertleşmesini sağlayacaktır. Ardından sabun karışımımızı, yaklaşık yarım saat boyunca puding kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Bu süreyi kısaltmak isterseniz blender de kullanabilirsiniz ancak sabun yapımında kullandığımız blenderı daha sonra yemek işlerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz.
Sabun karışımı puding kıvamına geldiğinde, koyulaştığında karıştırma işlemini sona erdirebilir. Daha sonra kalıba sabun karışımımızı döküyoruz ve üzerini Streç film ile kaplayıp havluya sarıyoruz. Bir gece bu havlunun içerisine bekledikten sonra ertesi gün sabun karışımını, kalıbı ile birlikte havludan alıp serin ve güneş görmeyen bir yerde sabunlaşma reaksiyonu nun tamamlanması için yaklaşık 6 hafta boyunca bekletiyoruz.
Yaklaşık 6 hafta sonu ev yapımı badem yağlı sabunumuz hazır kullanabilirsiniz.
Altta kendi çektiğiniz ev yapımı badem sabunu Hazırlanışı videosu bulunmaktadır. Yapılış aşamalarını görmek İsteyenler izleyebilir. Ayrıca KANALIMIZA da bekleriz.