<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Bağlantı Reklam --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:180px;height:90px" data-ad-client="ca-pub-7446864617858221" data-ad-slot="9501666334"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

RUŞEYM(BUĞDAYÖZÜ) NEDİR FAYDALARI NELERDİR
Buğday özü anlamına gelen Ruşeym son zamanlarda sağlıklı beslenenler arasında oldukça popüler bir gıdadır.Bol miktarda E vitamini içinde barındırır.Ayrıcalıklı bir besindir. Sebebi ise buğdayın
ayrıştırılması yani una dönüşmesi sırasında 1ton buğdaydan  1 kg buğday özü yani ruşeym elde edilebiliyor. Yani bir buğday tanesinden çok az Ruşeym çıkarılabiliyor.Ancak bir buğday tanesinin % 2-3  tekabül ediyor.Ayrıca buğday tanesinin embriyo denen canlı kısmından elde edilir.


Ruşeym Özellikleri


Tam anlamıyla;E vitamini ,B1 vitamini ve A vitamini deposu diyebiliriz.Ayrıca lesitin esansiyel  yağ asitleri ve

proteinler ile minerallerden çinko Manganez ve krom bulunmaktadır.   Aminoasit örüntüsü açısından kaliteli olduğu söylenebilir.      Döllenmeden sonra oluşan tohumda Bitki embriyosu ile beraber besin deposu bulunur. Embriyo bitkinin küçük bir kopyasını içinde bulundurur. Besin deposu ise bitki kendi besinini üretecek hale gelene kadar embriyonun büyümesini sağlar.Döllenmeden sonra tohum oluşurken bitki türüne göre nişasta ve protein ile birlikte şeker ve yağda tohumla birlikte besin olarak depolanır. Nişasta tohum için gerekli olan enerjiyi sağlar. Depolanmış proteinlerde bitki açısından önemli olan diğer proteinleri inşa etmek için embriyonun ihtiyaç duyacağı aminoasitleri sağlayacaktır. Buğdaydaki toplam protein miktarı yaklaşık %  8 dır. Ruşeym ise  protein miktarı ise yüzde 30 civarıdır. Vücut için gerekli olan besin öğelerini barındıran buğday ruşeymi değerli bir maddedir Bu maddenin ekmeği ilave edilmesi ekmeğin besin değerini artırır. Son yıllarda ruşeymin faydası fazlaca bilinmeye başladı bu sebeple hemen hemen her tüm marketlerde buğday ruşeymi satılmaktadır .İçinde bulunan gluten proteini karşı vücudun geliştirdiği bir tepki olan Çölyak hastalığı olanlar ve lifli besin tüketmesinde sakınca bulunanlar ruşeymi tüketmesi tavsiye edilmiyor.Çünkü içerisinde yüksek miktarda  gluten proteini ve lif bulunmaktadır


Ruşeym Faydaları

*E vitamini yönünden zengin olması sebebiyle vücutta hücre zarının dayanıklılığını artırır .

*Cilt kırışıklığına geciktirir. Cildin yenilenmesini sağlar  

* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

*Kanseri önler.

*Kan pıhtılaşmasını önler.

*Diyabetli hastalarda Damar tıkanıklığını önler

* Kansızlığı giderilmesinde etkilidir. Bu sebeple halsizliğe diye gelir

*Gözde katarakt oluşumunu engeller

*Sinir sistemi üzerinde olumlu bir etki sağlar

* Doğal afrodizyak özelliği gösterir.

* Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra anti inflamatuar yani iltihaplanma karşısı özelliği vardır mikrop öldürücüdür .

*Kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır

*Alzheimer  hastalığına karşı korumaya yardımcı olarak beyin fonksiyonlarının sağlıklı devam etmesine yardımcı olmaktadır.

*Kan akışını hızlandırır.

*Ayrıca folik asit açısından, demir açısından ve lif değerinin yüksek olması sebebiyle Hamileler ve bebekler için de tercih edilmesi gereken besinlerdendir.

Rüşeymin Zararları

*Bilinen bir zararı yoktur ancak fazla tüketimi halinde kilo alımına sebep olabilir. Ayrıca bahsettiğimiz gibi gluten proteini karşı vücudun geliştirdiği bir rahatsızlık olan Çölyak hastalığı olanlar ve lifli besin tüketmesinde sakınca bulunanların ruşeymi tüketmesi tavsiye edilmiyor.
  Ruşeym Yağı

Bu yağ çeşidinin içeriğini buğday özü oluşturmaktadır. Buğdayın içindeki özden çıkan yağdan elde edilir.Ruşeym yağının faydalı olabilmesi için elbette katkısız ve uygun üretim koşullarında üretilmiş olması gerekir.

Ruşeym Yağının Faydaları

*Ruşeym yağının en önemli özelliği E vitamini deposu olan  Ruşeym yağı içerisindeki anti-aging etkisiyle yaşlanmayı geciktirir

*Kırışıklıkları önler

*Cilde sarımsı bir renk veren yağ depolarının oluşmasını engeller

*Cildi besler, canlandırır ,yeniler.

*Kuru ve çatlak ciltleri nem dengesini korur

*Ciltte oluşan yanık yara gibi cilt sorunlarını tedavisinde kullanılır

*Yıpranmış saçların tekrar sağlığına kavuşmasında kullanılır

*Kepek oluşumunu önler

*Kan basıncını düşürür

*Diyabet sebebiyle oluşan damar hasarlarının giderilmesinde oldukça etkilidir

*Kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır

*Gözde katarakt oluşumunu engeller

*Güçlü bir antioksidandır

*Bağışıklığı kuvvetlendirir

Nerede Kullanılır?

Ruşeym kahvaltılık gevreklerinizde  karıştırabilirsiniz. Gün boyu tok kalmanıza sebep olur.Ayrıca çorba, salata gibi yiyeceklerin üzerine dökülüp hem dekoratif bir görüntü   hem de daha sağlıklı bir beslenme sağlamış olursunuz. Ayrıca günümüzde dünya mutfağında da birçok menüsünde  kullanılıyor.


Nerede Bulabiliriz ?

Özellikle büyük marketlerde un reyonlarında paketler halinde bulabilirsiniz. Çabuk bozulabilir o sebeple kuru serin nem almayan yerlerde saklamanız gerekmektedir.

RUŞEYM(BUĞDAYÖZÜ) NEDİR FAYDALARI NELERDİR Reviewed by Harika Ev İşleri on 09:00 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Harika Ev İşleri © 2014 - 2015
Bu Site Harika Ev İşleri Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Harika Ev İşleri. Blogger tarafından desteklenmektedir.