Portakal özellikle kış aylarında tükettiğimiz C vitamini deposudur. Portakal sabunu da içerdiği besleyici Özler sayesinde, hem cilt için oldukça ferahlatıcı hem de kokusuyla insanı rahatlatıcı ve stresini giderici etkileri bulunmaktadır.
Peki bu portakal sabununu nerede bulurum derseniz, size evde kendiniz yapmayı öneriyoruz. İşte ev yapımı portakallı sabun için malzemeler :

85 gram zeytinyağı
10 gram portakal yağı (aktarlarda bulabilirsiniz)
5 gram Kakao yağı
bir çimdik kaya tuzu
13 gram kostik
26 gram saf su
az miktarda rendelenmiş portakal kabuğu

Daha önce evde sabun yapmadıysanız sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sabun yaparken hassas terazi kullanmanızı, su kostik karışımı yapılırken eldiven,maske, koruyucu gözlük kullanmanızı ve bu işlemi açık havada çocuklardan uzak bir şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.
Evde portakallı sabun yapımına geçersek, Öncelikle sıvı kostik açık havada karıştırılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Su ve kostik Oda sıcaklığına soğuduğunda yağ ile karıştırma aşamasına geçiyoruz.
Portakal yağı, zeytinyağı ve kakao yağını bir kapta karıştırın. Ardından içine yavaş yavaş su kostik karışımını dökmeye başlayayım. Bu işlemi yaparken sürekli karıştırıyoruz. Ardından bir çimdik tuz atın.
Karıştırmaya devam ederken yaklaşık 5 dakika sonra, rendelenmiş portakal kabuğunu da isteğe bağlı atabilirsiniz.
Bu karışım yaklaşık 30 dakika boyunca sürekli puding kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. İşlem esnasında isterseniz blendır da kullanabilirsiniz. Ancak sabun yaptığınız blendr ı daha sonra yemek işlerine kullanmamanızı tavsiye ederiz.
Karışım puding kıvamına geldiğinde sabun karşımız hazır. Ardından kalıplara döküp üzerini Streç film ile kaplıyoruz. Streç film ile kapladığımız sabun karışımımızı, kalıbı ile birlikte havluya sarıyoruz. Bir gece havluda bekleyecek. Ertesi gün havludan çıkarıp, kalıbı ile birlikte serin ve güneş görmeyen bir yere koyuyoruz. 6 hafta boyunca sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için portakal sabunumuz bekleyecek. 6 hafta sonunda ev yapımı portakallı sabun hazır, kullanabilirsiniz. Özellikle kokusuyla sizi cezbedecektir.
Ev yapımı portakallı sabunun yapılış aşamalarını görmek isteyenler için altta kendi çekimimiz olan video mevcuttur. Ayrıca KANALIMIZA da bekleriz.