Latince adı Tvyo Mentos olan ve ülkemizde Kuzey Anadolu dağlarında özellikle çok fazla yetişen ağaç olan ıhlamur ağacını, Biz genelde yapraklarını  ıhlamur çayı yaparak icmekteyiz.
Ihlamur Çayının Faydaları
*Ihlamur çayı Yüksek derecede anti-stress özelliği bulunmaktadır .Hoş kokusu ve aroması sayesinde içen kişiyi rahatlatır ve stresini azaltır.
*Ihlamur çayının en bilinen etkisi üst solunum yolları rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalı olmasıdır. Öksürüğü Keser, balgam söktürücüdür. Terlemeyi giderir ve idrar arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
*Ihlamur, Kanı temizler, damar sertliğini önler.
*Ihlamur çayının vücuttaki zehirleri dışarı atması ve böbrekleri temizlemesi özelliği bulunmaktadır. *Saç dökülmesini engeller.
*Şekersiz ıhlamurun iştah kesici özelliği vardır.
*Ihlamur çayını yatmadan önce içmek rahat bir gece geçirmeye yardımcı olur.
Ihlamur çayı nasıl demlenmelidir
Ihlamur çayının faydaları almak için kesinlikle içeceğiniz kadar denemeniz gerekmektedir. Bu sebepten bir su bardağı suyu kaynatın. Ardından ocağın altını kapatın. Bir tatlı kaşığı Kurtulmuş ıhlamurun içine kaynamış suyun içerisine altını(ocağı) ve üstünü kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Çay demlendikten sonra süzüp sıcak şekilde içebilirsiniz. Ihlamur çayını kesinlikle kaynatmayın.