Himalaya tuzu, Kaya tuzlarının oluşumu yaklaşık 250 milyon yıl önceye denk gelir Himalaya kristal tuzu milyonlarca yıl öncesi kuruyan bu denizlerden arta kalan tuz yataklarından bazıları uzun yıllar yüksek basınç altında kalarak kristalleşir. Dünyada kristal tuz yataklarından en önemlisi Pakistan'da bulunan ve Himalaya kristal tuz olarak adlandırılan tuzdur.Bu tuzların en büyük özelliği küçük moleküler yapısına sahip olmalarıdır. Kristal tuzların küçük molekül yapısı, hücre zarından kolayca girip çıkmasını sağlar.

Neden İnsanın Tuza İhtiyacı Vardır?

İnsan vücudunun neden Tuza İhtiyacı vardır?Doğada yaşam birkaç temel maddenin üzerine kurulmuştur. Bunlardan birincisi oksijendir.Oksijen olmadan 3 dakika bile yaşamamız olanaksızdır. Oksijeni herhangi bir gazla değiştiremeyiz. Bunu herkes bilir. Bilmesek de kendiliğinden nefes alıp veririz. Sadece insan yaşamını değil aynı zamanda bütün canlıların yaşamını derinden etkileyen diğer iki madde  su ve tuzdur. İnsan vücudundaki bütün canlı olayları su içerisinde ve su ile olmaktadır. Bunun yanında suyun insan vücudundaki en önemli görevi enerji üretmektir.Su hücre zarından içeri akın ederken bildiğimiz elektrik enerjisi üretir. Özellikle beyin ve sinir sisteminin temel enerji kaynağı budur.Suyun hücreden içeri girebilmesine tuz yardım eder. Vücutta bütün hücreler vücut suyu diye adlandırılan sıvının içerisinde yüzerler. Hücre suyu ile hücrenin içinde yüzdüğü vücut suya arasında tuz yoğunluğu farkı vardır .Bu fark vücutta ozmos gücünü yaratır. Canlı hücrelerin içinde bulunduğu vücut suyu ile yaptığı madde alışverişi bu ozmos gücüne bağlıdır. Yani hücreye yaşamı veren ozmos gücüdür .Çünkü canlı hücrelerde olan bütün metabolik olayların temelini ozmoz oluşturur. Ana rahminde emriyo tuzlu su içerisinde gelişir ve özellikle hamileliğin son birkaç ayında her iki günde yenilenir.

SÜREKLİ İÇİLEN KRİSTAL TUZLU SU KÜRÜNÜN ,ŞU FAYDALARI GÖRÜLMÜŞTÜR
*Vücudun asit-baz dengesini olumlu etkiler .
*Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.
*Dolaşım sistemi ve organlarının olumlu etkiler.
* Vücutta biriken toksinlerin ve ağır metallerin dışarı atılmasına yardımcı olur.


İNSAN NORMAL KOŞULLARDA SAĞLIKLI DOĞAR.. SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN GÜNDE 2.5LT SUYU HİMALAYA KRİSTAL TUZU KATARAK İÇMELİDİR.DÜZENLİ KULLANIMLA ŞU RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLUR.

*Yüksek tansiyon (beyin kanaması ,kalp krizi ,felç ,v.s. rahatsızlıklara sebep olur) *Kilo kontrolü
*Depresyon (lityum'la)
* Stres (serotonin salgısını sağlamaya yardımcı olur)
*Böbrek taşları ve kumlarının erimesine *Kalp ritmini düzenleme ve kalp damar hastalıkları
*Migren,
*Kemik erimesi( Osteoporoz )
*Gut hastalığına
* Kireçlenme ve romatizmaya
*Kanserli hücrelerin oluşumunu önlemeye ve tedavisine yardımcı olur
*Uyku düzeni sağlar.
* Diyabet (şeker) hastalığına
*Alzeimer( rafineri tuza konan alüminyumlu katkı maddeler Alzheimer hastalığına  yol açar)
*Astım ve alerjiye (1 litre suya 2 çay kaşığı Himalaya katılıp her gün 10 dakika buharında durularak tedaviye yardımcı olur)
* Kaslarındaki güç kaybına
*Yaşlanmaya geciktirir
*Maksimum enerji kaynağı olduğundan yorgunluğa karşı ,kramp iadeli ağrıların giderilmesine yardımcı olur.
* Hafıza ,unutkanlık ile ilgili sorunlarda
* Sedef ,egzama ,siğil gibi cilt rahatsızlıklarına
* Akne ve uçuk da (Himalaya % 26 tuzlu sudan siğil ,uçuk ve Akneye sürülür ve zamanla iyileşmeye yardımcı olur)
* Cilt lekeleri ve çillere tuzlu sudan( Himalaya tuzundan) akşam yatmadan sürüp üstüne kreminizi sürdüğünüzde zamanla pürüzsüz ve parlak bir cilt oluşumuna yardımcı olur.

84 MİNERALLİ KRİSTAL TUZUN KULLANILMASI

Kristal tuz cam bir kavanoza konur ,üzerini kapatacak kadar su eklenir ve bu karışım erimeyecek seviyeye geldiğinde %26'lık doymuşluğu ulaşır.Bu kristal tuzlu Eriyik su= SOLE  dir ve artık kullanıma hazırdır. ÇÜNKÜ 256 MİLYON YIL önceki temiz denizler o dönemin ekolojik koşulların etkisi ile aşırı güneş ışınlarıyla kurumuş ve bu güneş enerjisi içinde hapsetmiştir.

YÜKSEK TANSİYON HASTALARININ KULLANIMLA ŞEKLİ
Günlük tüketmemiz gereken ortalama 2.5 lt ( bünyeye göre artabilir) suya ilk hafta 1 çay kaşığı Himalaya tuzu çözeltisinde katarak içilecek. İkinci hafta 2.5lt  içeceğiniz suya 2 çay kaşığı Himalaya Tuzu katılır ve düzenli içilmelidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan SU ve MİNERALLAR  hücreler tarafından yeterince alındığında hücrelerin kuraklığı giderilecek ve zamanla yüksek tansiyonu tedavisine yardımcı olur.Kristal tuzsuz su içildiğinde vücudun doğal minerallerini eksilterek ,vücut hücrelerine girmeden süzgeçten geçer gibi vücuttan çıkıp gider. Bu nedenle kristal tuzlu su içmeliyiz.

DİĞER SAĞLIK PROBLEMLERİNDE VE SAĞLIKLI İNSANLARDA KULLANIMLA ŞEKLİ

Günlük içmemiz gereken 2.5 litre suya bir çorba kaşığı Himalaya Tuzu katılmalıdır. Bu ENERJİ ve YAŞAM KAYNAĞI suyu sabah aç karnına yemeklerden yarım saat önce ve 2 saat sonra, 1'er bardak içilmelidir.Yemeklerde kesinlikle su içmemeliyiz. Oysa 84 elementli Himalaya KRİSTAL SU KÜRÜ insan fizyolojisinin birkaç ay gibi kısa sürede kendisini toparlanmasına, hücrelerin yenilenmesi onarılması tedavisine maksimum seviyede yardımcı olur.Himalaya tuzlu su kürünün sürekli yapmamız gerekir. Çünkü 84 mineralli Himalaya kristal tuzu vücudumuz için gerekli olan mineraller içerir.

CİLT GÜZELLİĞİNE YARDIM İÇİN SÜRÜLEREK KULLANIM ŞEKLİ

Cilde sürülerek faydalı olmaya çalışılırken İÇME KÜRÜNÜ  sürekli uygulamak lazımdır. Akne (sivilcelerin )üzerine % 26'lık erittikten (Himalaya tuzu) karışımından sürün ve kuruduktan sonra günlük kreminizi uygulayın

SEDEF VE EGZAMALARDA YARDIMCI OLUR

Her gün hasta bölgeye dayanabileceğiniz oranda bu Himalaya kristal tuzu % 26'lık çözeltiden (Himalaya Tuzu )sürün.Önce Haftada 2 gün küvet suyuna 0.5 -1 kg Himalaya kristal tuzu katılarak 20 dakika beklenir.İlk  önce kızarıklık ve yanma olabilir.Küre devam edildikçe zamanla iyileştiği ve tamamen yok olduğu görülecektir.İyileşmeye başladıkça banyo kürü haftada 1 e indirilmelidir.Bu esnada Himalaya kristal tuzu suyunu içmeye kesinlikle devam etmelisiniz

SİĞİLLERDE TEDAVİYE YARDIMCI OLUR

Su kürünü içmeye devam etmelisiniz.Aynı zamanda Himalaya kristal tuzu çözeltiden (Himalaya Tuzu )Her gün 2 kez sorunlu bölge sürülmelidir.

CİLT LEKELERİ,ÇİLLER İÇİN TEDAVİYE YARDIMCI OLUR

Içerek tedavi yanında % 26'lık çözeltiden (Himalaya Tuzu )Çilli bölgeye günde 2 kez sabah akşam komple sürülür ve kuruduğunda Günlük kullandığımız nemlendiriciden sürülür .Bu esnada Güneşli günlerde yüksek faktörlü güneş kremi muhakkak sürmelisiniz. Birkaç ay sonra sonucu inanamayacaksınız.

Evde Himalaya Tuzu Sabunu Yapımı

Evde Himalaya tuzu ile sabun yapmak için malzemeler :

115 gram Zeytinyağı
1 gram shea yağı 8 gram palm yağı
17 gram nane veya okaliptüs yağı
30 gram Saf su
17 gram kostik
2 çay kaşığı Himalaya tuzu

Daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız evde sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Evde sabun yaparken en tehlikeli aşama su ve kostiğin karıştığı aşamadır. Bu işlemi kesinlikle açık havada  koruyucu eldiven, gözlük ve maske kullanarak yapın ve karıştırma sırasında çocuklardan Uzak tutun.
Evde Himalaya Tuzu sabunu yapımına geçersek ilk olarak su ve kostiği açık havada karıştırıyoruz. Çözelti, ilk etapta oldukça yüksek bir ısıya çıkacaktır. Daha sonra kostik suyun içinde eridiğinde Oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekliyoruz.
Diğer taraftan yağları karıştırma kabına döküp bekliyoruz. Kostik-su karışımı, yağlar ile aynı sıcaklığı kadar soğuduğunda, yani Oda sıcaklığına geldiğinde, yavaş yavaş yağın içerisine karıştırarak dökmeye başlıyoruz. Bu işlemi yaparken sürekli karıştırıyoruz. Kostik su karışımını yağa tamamen eklediğimizde, 2 çay kaşığı Himalaya tuzunu sabun karışımımıza döküyoruz. Ardından yaklaşık 30 dakika boyunca karıştırma çubuğu ile sürekli karıştırıyoruz.
Bu işlemin hızlı olmasını istiyorsanız blender da kullanabilirsiniz. Ancak bu blenderı daha sonra mutfak işlerinde kullanmamanız gerekmektedir.
Karışım puding kıvamına geldiğinde sabun karışımımız hazır. Sabun karışımımızı sabun kalıbına döküp üzerini Streç film ile kaplayıp havluya sarıyoruz. Bunun sebebi ilk etapta sabunlaşma reaksiyonu sırasında hafif bir ısınma olması ve bu ısınmanın havlu yardımıyla sürekliliğinin gelmesidir. Bu ısı, sabuna güzellik katacaktır.
Ertesi gün havludan çıkardığınız sabunu, kalıbı ile birlikte serin ve güneş görmeyen bir yere koyup 6 hafta sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanmasını bekliyoruz. Yaklaşık 6 hafta sonra ev yapımı Himalaya Tuzu sabunumuz hazır.
Yapılış aşamalarını görmek isteyenler kendi çekimimiz olan videomuzu izleyebilirler...