Karadeniz'in muhteşem lezzeti olan hamsili pilav, bilinenin aksine yapımı oldukça pratiktir. Çoğu kişi zorluğu nedeniyle bu muhteşem lezzeti yapmaktan vazgeçerek Aslında büyük bir hata yapmaktadır. Hamsili pilavın yapımı için malzemeler:

Bir kilogram hamsi (Fileto olarak hazırlanacak yani içerisinden kılçık çıkarılacak)
Tereyağı
1 adet küçük soğan
1 su bardağı pirinç
Tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı yenibahar
kuş üzümü


Ilk aşamada hamsilerimizi hazırlıyoruz. Hamsilerin kılçığı çıkarılıp fileto şeklinde hazırlanacak. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bu bağlantıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
Daha sonra bir su bardağı pirinci ılık suda bekletiyoruz içine bir kaşık tuz atıp.
Yaklaşık yarım saat suda bekleyen pirinci süzüp kavuracağız Ancak öncesinde bir ufak boy soğanı küp küp doğrayıp sıvıyağda kızartıyoruz.
Yaklaşık 5 dakika kavurduktan sonra suda beklettiğiniz sürdürmüş pirinci atıp kavurma işlemine devam ediyoruz. Pilav ve soğanlar iyice kavrulduktan sonra içerisine kuş üzümü, Yeni Bahar, 1 tatlı kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı tuz atıp tekrar karıştırıyoruz. Baharatlar iyice kavrulan pirince karıştığında karışımın üzerini geçecek şekilde sıcak su döküyoruz ve ardından kısık ateşte üstünü kapatarak pilavımızı pişirmeye başlıyoruz.
Pilav pişerken biz kaplarımızı ya da borcamı hamsi için hazırlayabiliriz. Önce kabın dibini ve içinin çevresini tereyağı ile yağlıyoruz. Alttaki kendi çekimiz videoda olduğun gibi Oradan da izleyebilirsiniz hamsileri kabın yada borcamın kenarından başlayarak hafif dışarı sarkacak şekilde diziyoruz. Yani hamsiler dışarıda kalacak pilav içeride kalacak şekilde gitmeniz gerekmektedir.
Pilav suyunu çektikten sonra altını kapatarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Ardından çevresini hamsiyle kapladığımız kabın ortasına iç pilavı koyup hamsilerle pilavın üzerini Kapatıyoruz.
Bu şekilde fırına verip yaklaşık 200 derece fırında hamsili pilavın altı ve üstü kızarana kadar (balıkların) fırında pişiriyoruz. Ardından Kaptan ters çıkarıp limonla birlikte servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
Hamsili pilavın yapılış aşamalarını görmek isteyenler için altta kendi çekimimiz olan video mevcuttur. Ayrıca KANALIMIZA da bekleriz.