Biberiye sabunu, cilt için oldukça faydalı güzel bir sabundur. Eğer biberiye sabununun faydalarını öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bizde bu projemiz de evde biberiye sabunu tarifini verdik. Evde biberiye sabunu yapmak için gerekli malzemeler:

20 gram Biberiye yağı
80 gram zeytinyağı
13 gram kostik
30 gram Saf su
bir çimdik kaya tuzu
bir çay kaşığı biberiye


Daha önce evde sabun yapmadıysanız sabun yapımı güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sabun yapma işleminin en tehlikeli aşaması kostik ve suyun karıştığı aşamadır. Bu işlemi kesinlikle açık havada koruyucu eldiven, gözlük ve maske kullanarak, çocuklardan uzak bir yerde yapmanız gerekmektedir.
Evde biberiye sabunu yapımına geçersek, Öncelikle kostik ve suyu karıştırıyoruz. Biz saf Suyu buz kalıpları halinde kullandık. Çünkü kostik ve su karıştığında Yüksek derecede bir ısı açığa çıkmaktadır. Daha sonra kostik su karışımının soğumasını beklemekteyiz. Bu işlemi kısaltmak için biz buzlu saf suyun üzerine kostik ekledik. Sizde bu şekilde yapabilirsiniz.
Buzlu Saf suyun üzerine kostik eklendiğinde kostik eriyecektir ve eridikten sonra bu karışımı kullanacağız. İkinci aşamada ise Biberiye yağı ve zeytinyağını karıştırıyoruz. Bu yağların içerisinde yavaş yavaş, kostik su karışımını ekliyoruz. Karışımı yaklaşık bir iki dakika karıştırdıktan sonra içerisine bir çimdik kaya tuzu ekleyip karıştırın. Daha sonra içerisine bir tatlı kaşığı biberiye ekliyoruz.
Yarım saat kadar karıştırma çubuğu ile karıştırıyoruz. İsterseniz bu aşamada blender da kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız blendırı daha sonra yemek işlerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz.
Karışım puding kıvamına geldikten sonra sabun karışımı hazır. Sabun karışımımızı kalıba döküp, üzerini Streç film ile kaplayıp, havluya sarıyoruz.
Bir gece havlunun içerisinde bekledikten sonra havludan alıp, kalıbı ile birlikte serin ve güneş görmeyen bir yere koyuyoruz. Burada sabun yaklaşık 6 hafta sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanması için beklemesi gerekmektedir.
Yaklaşık 6 hafta sonra biberiye sabunu hazır kullanabilirsiniz.
Yapılış aşamalarını görmek isteyenler için altta kendi çektiğimiz videomuz bulunmaktadır. Ayrıca kanalımıza da bekleriz.