<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Bağlantı Reklam --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:180px;height:90px" data-ad-client="ca-pub-7446864617858221" data-ad-slot="9501666334"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Doğal Ev Yapımı Sütlü Çikolata Sabunu Yapımı
Çoğunuzun bayılarak yediği çikolata ve kakaodan sabun yapmak istemezmisiniz işte ev yapımı kakaolu sabun için malzemeler:

6 gram Kakao yağı
13 gram kostik
1 tatlı kaşığı kakao
1 fincan süt
Bir çimdik kaya tuzu
85 gram çiçekyağı

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan işlemi istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.)
Sitemizi takip ediyorsanız ilk defa değişik bir sabun yapacağız. Renkli tarz sabun olan kakaolu sabun için öncelikle bir fincan sütün içerisine bir tatlı kaşığı kakao koyduktan sonra cezvede kahve gibi pişiriyoruz. Karışım Piştikten sonra soğumaya bırakıp bekletiyoruz. Soğuduktan sonra buz kalıplarına koyup dondurucuda buz haline getiriyoruz. Nedeni Kostik, su harici bir maddeyle karıştığında Reaksiyon daha yüksek sıcaklığa çıkar ve özellikle sütlü maddelerle birleşen kostik daha da ısınır. Bu da içindeki sütü bozar. Bu nedenle kakao karışımımızı dondurduk. Sıcaklığının düşük olması için buz kalıbına koyduğumuz kakao karışımımızı 30 gram olacak şekilde tartıyoruz ve daha sonra 13 gram kostik ile karıştırıyoruz. buz zamanla eriyecektir ve sulu kakaolu kostik karışım haline gelecektir. Bu işlemi yaparken kesinlikle elden maske kullanıp açık havada yapınız Çünkü kostik ile karışan sıvı açığa zehirli gaz çıkaracaktır. Ayrıca herhangi bir temas halinde kostikli su karışımı cildinizi tahriş edebilir.
Bir taraftan da Kakao yağı ile diğer yağımızı karıştırıyoruz. Bu arada karışım su haline geldiğinde yağın içine koyup karıştırmaya başlıyoruz. Bir miktar karıştırdıktan sonra bir çimdik tuz atıyoruz. Bu tuz sabunu sertleşmesini sağlayacaktır. Ardından sabun karışımımız puding kıvamına gelene kadar yaklaşık 45 dakika hiç durmadan karıştırıyoruz. Bu süreyi kısaltmak için blender da kullanabilirsiniz.
Bu sütlü bir karışım olduğu için sabunlaşma başladığında sıcaklık artacağı için sütü bozar. O yüzden sabunu kalıba döküp 2 saat buzlukta bekletin. Daha sonra sabuna kurumaya bırakabilirsiniz 6 hafta sonunda sabununuz kullanmaya hazırdır.
Bu yaptığınız sabun banyo için uygun olmayabilir. Çünkü içerisinde sütlü kakao bulunmakta. Bu yüzden vücudumuza sürmeye başladığınızda Tabii ki bu kakao karışımıda akacaktır. O yüzden sabunu hobi sabunu, renkli bir salon olarak kullanabilirsiniz. Daha ziyade bu sabunu el sabunu, el yıkama sabunu olarak kullanılması daha yerinde olur sanki ama tercih size kalmış. Ayrıca doğal ev yapımı çikolatalı sabun, hoş kokusuyla ile banyonuza kakao kokusunu yoğun bir şekilde yayayacaktır. Ev yapımı kakaolu çikolatalı doğal sabunu dekoratif sabun olarakta kullanabilirsiniz. İçerisinde ki Kakao yağı de elinize iyi geleceğini emin olabilirsiniz.
Ayrıca yaptığımız sabunu rendeleyip içine Biraz sıcak su ekleyip sıvı sabun olarak da kullanmanız hoş bir tercih olacaktır. Bunun ve yapılışı yine sitemizde mevcut olup Bu yazıdan doğal sıvı sabunu yapımı nı öğrenebilirsiniz.

Doğal Ev Yapımı Sütlü Çikolata Sabunu Yapımı Reviewed by Harika Ev İşleri on 10:31 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Harika Ev İşleri © 2014 - 2015
Bu Site Harika Ev İşleri Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Harika Ev İşleri. Blogger tarafından desteklenmektedir.