Kemik suyu, bebeklerin gelişimi için oldukça faydalı bir sudur. Yemekleri ve çorbaları bulyon şeklinde katıldığında da çok güzel bir lezzet vermektedir.
Ayrıca kemiklerin iliği de çıkartılabilir. Kemik kırılmaları içinde önerilen kemik suyu, bulyon haline getirilip yemeklere bir parça atmak hem lezzet hem de Şifa verecektir.
Peki Kemik Suyu Bulyon Şeklinde Nasıl Hazırlanır
Öncelikle Kasaptan ilikli kemik alıyoruz.
Daha sonra kemikleri yıkayıp biraz suda beklettikten sonra temiz halde tencereye koyuyoruz. Kemiklerin üzerini az geçecek şekilde su ile doldurduktan sonra ocağın altını açıp pişirmeye başlıyoruz.
Kemik suyu kaynamaya başladığında üzerinde topaklanma olacaktır. Bu topakları alıyoruz. Çünkü bunlar yenilemektedir.
Yaklaşık bir saat kadar pişirdikten sonra kemik suyumuz hazır. Eğer ilikli kemik koyduysanız pişmeden yaklaşık 15 dk önce kemiğin içindeki iliği hafif bu hareketle çıkarın.
Biz Yaklaşık bir saat boyunca pişirdik. Akşamdan yaptığımız kemik suyunu, tencerede kemikler ve birlikte bir gece boyunca beklettik.
Ertesi gün sabah üzerinde biriken yağı alıyoruz. Bu yağ yemeklere de kullanabiliriz.
Daha sonra kemik suyunu buz poşetlerine ya da buz kalıplarına döküp yemeklerin içerisine atmak için bulyon şekline getiriyoruz. Ardından buz kalıplarına ya da buz poşetine koyduğumuz kemik suyunu derin dondurucu atıyoruz.
Donmuş kemik suyunu her yemeğe özellikle de bebeklerimizin çorbalarına Bir tane attığınızda, hem lezzet hem de Şifa katacaktır. Afiyet olsun...
Yapılış aşamalarına bakmak isteyenler altta kendi çektiğimiz videoyu izleyebilir. Ayrıca kanalımıza abone olmanızı da bekleriz.