Keçi sütlü sabun banyoda cilt için oldukça faydalı ve sabun olup son dönemde oldukça popüler olmuştur. Pek çok yerde satılan keçi sütü sabununu evde kendiniz doğal kendi malzemeler ile nasıl yapabileceğinizin tarifini sizlere veriyoruz. Evde doğal keçi sütlü sabun için Malzemeler:

90 gram keçi sütü
300 gram zeytinyağı
39 gram kostik
bir çay kaşığı kaya tuzu

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan işlemi istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.)
Öncelikle daha önce yaptığımız sabunlarda suyu ile kostiki karıştırdımız da çok yüksek derecelere ulaşmaktaydı. Bu sabunda sütlü Bir karışım yapacağımız için bu yüksek sıcaklık sütü bozacaktır. Bu yüzden sütlü ve şekerli sabunlarımızda karışımı dondurmayı tercih ediyoruz.
İlk etapta keçi sütünü buzdolabında donduruyoruz. Daha sonra donmuş keçi sütünü açık havada koruyucu eldiven gözlük ve maske yardımıyla kostik ile birbirine karıştırın. Bu kısım sabun yapımı en tehlikeli yanıdır. Bu yüzden açık havada ve kesinlikle çocuklardan uzak bir yerde yapmanızı tavsiye ederiz. Donmuş keçi sütü kostikle karıştığında yavaş yavaş ericektir ve sıcaklık tehlikeli yükselmeye karşı keçi sütünün bozulma tehlikesi ortadan kalkmış olacak. Karışım eridiğinde yaklaşık 20 25 derece bir sıcaklığa ulaşıyor. Ardından Aynı derecede(yağı kostik süt karışımı ile aynı dereceye gelmesi için hafif ısıtabilirsiniz) belirtilen ölçüde Zeytinyağı ile süt kostik karışımı karıştırıyoruz. Bu işlemde tahta kaşık kullanmanızı öneririz. Yavaş yavaş kostik süt karışımını zeytinyağının içine döküp karıştırmaya devam ediyoruz. Yaklaşık 15 dakika karıştırdıktan sonra kaya tuzu ekliyoruz. Kaya tuzu sabunun sertleşmesini sağlayacaktır. Arzuya göre Hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz az miktarda.
Yaklaşık 30-35 dakika sonra karışım puding kıvamı alacaktır. Artık Sabun karışımı hazır demektir. Daha sonra bu keçi sütlü doğal sabununu kalıba döküyoruz. Biz silindir şeklinde cips kalıbı kullandık.
Kalıba döktüğünüz sabunu Derin Dondurucuya atıyoruz. Nedeni ilk gün sabunlaşma reaksiyonu esnasında sıcaklık yükselecektir. Yaklaşık 50 dereceye kadar. Bu yine sabunumuzun içindeki sütü bozacağından derin dondurucuya atıp iki saat şokluyoruz. Ardından sabunu çıkartıp kuru bir yere koyabilirsiniz. 3 gün sonra doğal keçi sütlü sabun sertleşince kalıptan çıkarıp kesebilirsiniz. Ardından sabunu 6 hafta kadar dinlenmeye bırakın. 6 hafta sonra Kendi yaptığınız ev yapımı doğal keçi sütlü sabununu kullanabilirsiniz.
Yapılış aşamalarını görmek isteyenler altta kendi çekimimiz olan videoyu izleyebilir.