Evde doğal sabun yapımı cold process ( soğuk pres) ve hot process (sıcak pres) olmak üzere ayrılır. Geçtiğimiz yazımızda evde doğal Defne sabunu yapımı tarifini sizlerle paylaştık. Bu yöntem soğuk pres yöntemiydi. Şimdiki yapacağımız sabun sıcak pres, yani pişirme yöntemi ile yapacağız. Bu sabun yapma tarifi diğeriyle neredeyse aynıdır. Aradaki Tek fark soğuk preste ısıtma yoktur. Tüm malzemeler oda sıcaklığında karıştırılır. Sıcak Preste ise karıştırılan malzemeler pişirilir. Sıcak Pres yönteminin avantajı, sabunun soğuduktan sonra birkaç gün içerisinde hazır olmasıdır.(Soğuk preste yaklaşık 6 hafta sabunun olması beklenir)
Sıcak yöntem defne sabunu yapımı için malzemeler :

175 gram zeytinyağı
25 gram Defne tohumu yağı
26 gram kostik
60 gram su
Bir çay kaşığı kaya tuzu
Bir tutam Defne yaprağı (isteğe bağlı)
Daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız kostik Güvenliği ve sabun yapma güvenliği yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca tüm işlemlere açık havada, çocuklardan uzak bir şekilde, koruyucu eldiven gözlük ve maske yardımıyla  yapmanız gerekmektedir sağlığınız açısından.
Öncelikle yağları birbirine karıştırıp tencerede ısıtmaya başlıyoruz. Yağ kızma seviyesine gelecektir. Yani cızır cızır ses gelmesi gerekmektedir.
Yağ kızarken bir yandan da kostik ve suyu karıştırıyoruz. Suyun üzerine kostikle eklemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede sıçrama az olacaktır.
Su ve kostik karıştırdıktan sonra yavaş yavaş tencerede pişen yağın üzerine dökmeye başlıyoruz. Bu işlemi sürekli karıştırarak ve kısık ateşte yapmanız gerekmektedir. Yağ ve kostik su karışımı birbirine karıştıktan sonra içerisine bir çimdik tuz atıyoruz.
yaklaşık 30 dakika pişirdikten sonra, Karışım koyulduktan ve katılaşmaya başladıktan sonra sabun karışımını kalıplara dökebilirsiniz. Sabun soğuduktan sonra yaklaşık iki gün sonra kullanmaya hazır değer ve biçime ulaşacaktır.
Yapılış aşamalarını görmek isteyenler altta ki kendi çekimimiz olan videoyu izleyebilirler.