Tarçın rahatlatıcı bir baharat Olup, özellikle tatlılarımıza renk katmaktadır. Tarçın sabunu da özellikle cilt için oldukça faydalı bir sabun olup pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Evde tarçın sabununu kendiniz yapmak isterseniz işte malzemeler:

100 gram zeytinyağı
13 gram kostik
5 adet tarçın çubuğu
1 su bardağı su
bir çay kaşığı tarçın toz
sabun kalıbı
koruyucu eldiven koruyucu gözlük maske
Kaya tuzu
Tarçın Esansı


Daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız kostik Güvenliği ve evde sabun yapımı güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Evde sabun yaparken kostik ve su karıştırma işlemini kesinlikle açık havada yapmanızı, koruyucu gözlük ve eldiven kullanılmaması ve tüm işlemi çocuklardan uzak bir şekilde yapmanız gerekmektedir.
Evde doğal tarçın sabunu yapımına geçersek. Öncelikle 1 su bardağı su içerisine tarçın çubukları atılıp kaynatılır ve suyu çıkarılır.
Çıkarılan bu su, soğuduktan sonra buz kalıplarına dökülüp derin dondurucuya atılır.
Derin dondurucuda donan buz kalıplarından 30 gram kadarını alınır. Ardından 13 gram kostik yine hassas terazide tartılır, donmuş tarçın suyu üzerine dökülür. Su ve kostik karıştığında Yüksek derecede ısı açığa çıkar. Bu sebepten donmuş tarçın suyu kostik ile karıştığında hemen eriyecektir.
Kostik ve tarçın suyunun iyice karıştırıp, soğumasını bekleyin. Yağı da karıştırma kabına dökü.  Sabun yapmada Püf nokta, yağ ve kostik su karışımının eşit derecede olmasıdır. Yani İkisi de yaklaşık 30 derecede karışması gerekmektedir. Yağın derecesi ısı derecesi düşük ise çok az yarım dakika kadar ateşte tutarsanız yaklaşık ısısı o dereceye gelecektir.

Aynı ısıda olan yağın içine, kostik tarçın suyu karışımını dökün. Bir dakika kadar karıştırdıktan sonra karışımın içine bir çimdik tuz atın. Ardından bir çay kaşığı tarçın ve yaklaşık 10 Damla tarçın esansını yine karışımın içerisine döküp karıştırmaya başlayın.
Bu karışımı yaklaşık 30 dakika civarı karıştırma çubuğu ile puding kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Karışım puding kıvamına geldikten sonra kalıba dökmeye hazır.
Sabun karışımımızı kalıbı döktükten sonra üzerini Streç film ile kapatıp, havluya sarıp bir gece bekletiyoruz. Bu, sabunlaşma için gereken ısıyı arttıracağı için gerekli bir yöntemdir. Bir gece sonra kalıpta ki sabun karışımını kalıbı ile birlikte havludan(sadece havludan kalıptan değil) çıkarıp serin ve kuru bir yerde yaklaşık 6 hafta boyunca sabunlaşması için tutuyoruz. 6 hafta sonra sabunu kalıbından çıkarıp kullanabilirsiniz.
Detaylarını ve yapılış aşamalarını görmek isteyenler alttaki kendi çekimimiz olan videoyu izleyebilir. Ayrıca kanalımıza da abone olmanızı bekleriz ....