Limon içerdiği vitaminler sebebiyle sağlığınız için çok faydalı olmasının yanı sıra limon suyuda cildimiz için oldukça yararlıdır. Bu sebeple evde limon sabunu yapımı tarifini sizlerle paylaşıyoruz

100 gram zeytinyağı
13 gram kostik
30 gram sıkılmış limon suyu
bir miktar rendelenmiş Limon Kabuğu limon esansı ya da limon yağı
bir çimdikten az kaya tuzu

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan işlemi istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.)

Evde doğal limon sabunu yapımı geçersek önce Limon suyunu dolduruyoruz buz kalıplarında. Bunun sebebi kostik ile limon suyu karıştırdınızda açığa çıkan yüksek ısı, limonun içindeki şeker ve yağ sebebiyle karışımı bozacaktır. Bu nedenle donduruyoruz.

Ardından dondurulmuş Limon suyunu açık havada, gözlük, maske kullanarak kostik ile karıştırıyoruz. Karışımı yavaş yavaş karıştırdıkça erimeye başlayacaktır. Karışım eriyip sıcaklığı düştüğünde ise zeytin yağı ile limon suyu karışımını yavaş yavaş karıştırıyoruz. Bir müddet karıştırdıktan sonra içerisine sabunun sertleşmesi için Kaya tuzu ve yaklaşık 10 Damla kadar limon yağı ya da limon esansı atıyoruz. Bu aşamada rendelenmiş limon kabuğu da atabilirsiniz tercih sizin biz kullanmadık.

Daha sonra bu karışımı puding kıvamına gelene kadar yaklaşık 35-40 dakika boyunca hiç durmadan karıştırıyoruz. bu süreyi kısaltmak için el blenderı kullanabilirsiniz. Ancak sabun için kullandığınız tüm malzemeleri başka bir mutfak işinde kullanmayın.  Sadece malzemeler sabun için kullanılmalıdır. Biz tahta kaşık kullandım ve genelde plastik kap içerisine tahta kaşıkla karıştırarak sabunlarını yapıyoruz. Daha sonra karışım puding kıvamına gelince kaplara döküyoruz ve üzerini streç filmle sarıp  kalıplarda sabun karışımını havluyla kapatıp güneş görmeyen bir yere alıyoruz. Bunun sebebi sabun karışımı reaksiyona girecek ve hafif ısınacak bu işi havlu içerisinde kaybolmayacak ve bu olay sabununuzun güzelleşmesini sağlayacaktır.
Ertesi gün sabunu havludan çıkarabiliriz. 3 gün sonra da sabun karşılaştığında kalıptan çıkarabilir kesebiliriz istediğiniz ölçülerde.

Ardından ev yapımı doğal limon sabunu sabun reaksiyonu için yaklaşık 6 hafta boyunca serin ve güneş görmeyen bir yerde kurumaya bırakın. 6 hafta sonra ev yapımı doğal limon sabunu kullanmaya hazır olacaktır. Yapılış aşamaları için altta kendi videomuzu izleyebilirsiniz.