Doğal sabunlar içerisinde en güzel ve en besleyici olan  sabunlardan bir tanesi lavanta sabunudur. Bu güzel sabunu evde kendiniz yapmak istemez misiniz? işte evde doğal lavanta sabunu yapımı için Malzemeler :

230 gram zeytinyağı
65 gram Saf su
30 gram kostik
lavanta yağı
lavanta esansı 
yarım çay kaşığı kaya tuzu
bir çay kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeği

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan işlemi istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.)
Öncelikle Saf su ve kostiği karıştırıyoruz. Kostik ve su karıştığında derece 150 gr kadar çıkıyor. Ardından Bu karışımı soğumaya bırakın. Karışım Derecesi Yaklaşık 40 dereceye düştüğünde zeytinyağını da yaklaşık 50 dereceye kadar ısıtın. Biz sabunları yaparken sıvı derece ölçer kullanıyoruz. Siz göz kararı su kostik karışımını yarım saat soğutmaya bıraktın. Zeytinyağını da yaklaşık 3 dakika ateşte pişirdiğiniz de tahmini sıcaklıklar oturmuş oluyor.
Sıcaklıklar eşit derece ulaştığında zeytinyağının içerisinde yavaş yavaş kostikle su karışımını akıtıp karıştırmaya başlayın. Karışımı biraz kıvam aldıktan sonra içerisine kaya tuzu, 10-15 Damla lavanta yağı, 10 Damla lavanta esansı ve  Kurtulmuş lavanta çiçeği ekleyin.
Bu doğal bir görüntü sağlıyor. Daha sonra bu karışımı yaklaşık yarım saat boyunca puding kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından karışımı kalıba dökün
Sabun karışımımızı kalıba döktükten sonra, streç filmle kaplayıp, eski bir havluyla sarın. Bu sabunun hafif ısınmasını sağlayacaktır. Bursa sabunlaşma reaksiyonu daha iyi olmasını sağlayacaktır.
Ertesi gün havludan çıkarıp serin ve kuru yere bırakıp 6 hafta kadar sabunlaşmayı bekleyeceğiz. Bu süreçte sabunlara temas etmemeniz önerilir.
Ancak Sabunları Kalıba döküldükten sonra büyük bir kalıp kullanıyorsanız, yaklaşık üç gün sonra sabunlar katılaşınca kesebilirsiniz. Son aşamada kesince sabunlar kırılabiliyor. Yaklaşık 6 hafta sonra ev yapımı doğal lavanta sabunu kullanabilirsiniz.
Kendi çekimimiz olan yapılış videosu