Cilt için kil maskesi Çoğu kişinin güzellik sırlarını biridir. Kil Eski zamanlarda insanlar banyoda temizlenmek için ve özellikle saç bakımı için kullanmışlardır. Bizde aynı besleyici özellikleri sebebiyle ev yapımı doğal kil sabunu yapacağız. Yapılması zor gibi görünse de aslında diğer yaptığımız sabunlar gibi oldukça kolay sabunun malzemelerine geçiyoruz.

100 gram zeytinyağı
3 gram kil
13 gram kostik
30 gram Saf su
lavanta esansı (yaklaşık 10 damla)

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan işlemi istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.) Öncelikle eldiven ve maske kullanarak açık alanda su ve kostiği karıştırın. Bu karışıma kesinlikle temas etmeyin. Hem çok tahriş edici hem de yüksek sıcaklık oluşan bir karışım oluyor. Ben plastik bardak içerisinde tahta kaşıkla karıştırıyorum karışımları. Su ve kostik karışımını karıştırdıktan sonra Açık alanda soğumaya bırakın. Yaklaşık 30-35 dereceye kadar sıcaklık düşecektir. Sıcaklık bu dereceye geldikten sonra yine aynı sıcaklıkta Zeytinyağı ile yavaş yavaş karıştırmaya başlayın. Bu etapta diğer yaptığımız sabunlardan farklı olarak zeytinyağının bir kısmını kil ile karıştırın.(yaklaşık 5 gram göz kararı) daha önceden kilin ufak süzgeçten geçirirseniz içinde taş parçası olmasını engellemiş olacaksınız. Kil yağ içinde iyice çözününce su kostik ve Zeytinyağı ile yaptığınız karışımın içerisine ilave ediniz.
Bir müddet karıştırdıktan sonra kaya tuzu atın ve ardından kenarda karıştırdığınız killi yağlı karışımı da bu karışımın içerisine dökün. Daha sonra biraz daha kıvam alınca içine Sadece koku vermesi için ben lavanta esansı ekledim, sizde ekleyebilirsiniz. Tercih size kalmış esans konusunda.
Daha sonra karışım puding kıvamına gelene kadar yaklaşık 35-40 dakika boyunca karıştırın sabun karışımını. Karışım kıvamını alınca kalıplara dökebilirsiniz. Ardından üzerini streç filmle kaplayıp ve Eski Bir havluya sarın. Nedeni hafif ısınacak olan sabun karşımda bu işlem ısı kaybetmemesi ve daha iyi reaksiyona girmesini sağlar. Bir gün böyle bekledikten sonra Ertesi gün sabun karışımını güneş görmeyen kapalı bir alana koyup üç gün içerisinde de karışım katılaşınca ister kesebilir ister kalıptan çıkarabilirsiniz. Sabunları 6 hafta boyunca serin Kuru ve güneş görmeyen bir yerde saklayınız.

Sabunları çıkardıktan sonra 6 hafta boyunca sabunlaşma reaksiyonu için beklemesi gerekmektedir. 6 hafta sonra zeytinyağlı ev yapımı kil sabunu hazır. Güzelliğiniz ve sağlığınız için kullanabilirsiniz.
Yapılış aşamaları için kendi çekimimiz altta ki videoyu izleyebilirsiniz