Evde kendi rahatlatıcı aromaterapi Sabununu kendiniz yapmak istemezmisiniz? işte kendi tarifimiz olan doğal aromaterapi sabununun nasıl yapılacağı bu yazımızda anlatılmaktadır. Doğal aroma terapi sabunu yapımı tarifi için Malzemeler :

28 gram arıtılmış su (saf su)
6 gram Kakao yağı
6 gram Argan yağı
8 gram Hindistan cevizi yağı
80 gram zeytinyağı
13 gram kostik (NAOH)
Bir çimdik kaya tuzu

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan işlemi istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.)
İlk etapta kostik ile suyu karıştırıyoruz. Ben Saf su yerine normal içme suyunun içerisine bir çimdikten az karbonat katıp karıştırıp suyu saflaştırdım. Suyun üzerine Kostik ekleyin. Bu işlemi açık havada(balkon gibi) eldiven, koruyucu gözlük ve maske kullanarak yapınız. Ayrıca bu işlemi çocuklar dan uzak yapınız. Karışım yüksek sıcaklığa ulaşacaktır. Dışarıda beklettiğiniz kostik su karışımı soğuduğunda oda içerisine alıp da sabunu yapmaya başlayabilirsiniz.
Daha sonra Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, Kakao yağı ve çiçek Yağını bir kapta karıştırın. Ardından yağ karışımının içerisine yavaş yavaş kostikli su karışımını ekleyip karıştırmaya devam ediniz. Karışım 5 dakika sonra koyuyumaya başladığında içine istediğiniz esansları atabilirsiniz. Bu Esanslar sadece koku verecektir. Eğer koku vermesini istemiyorsanız esans atmak size kalmış. Sonra tuzu atıyoruz.
Daha sonra bu karışımı yaklaşık 35-40 dakika boyunca sürekli, yavaş yavaş karıştırın. Ben tahta Çubuk kullanıyorum. Tabii blender de kullanabilirsiniz karışımı karıştırmak için.
Yaklaşık 35-40 dakika sonra sabun karışımı puding kıvamına Gelince kalıba dökebilirsiniz. 6 hafta sonu sabun katılaşacak ve sabun reaksiyonu tamamlandığında sabunumuz Kullanıma hazır olacaktır. 6 hafta dolmadan sabuna temas etmemeniz önerilir. Çünkü sabunlaşma reaksiyonu tamamlanmadığı için bu süreçte sabun tahriş edici olacaktır.
Kakao yağı masaj yağıdır. Çok faydalı bir yağdır. Ciltteki çatlakları gidermek içinde kullanılan kakao yağını besleyici özelliği nedeniyle salonumuzda kullandık. Ayrıca Kakao yağı sabunu daha da sertleştirir. Hindistan cevizi yağı sabunun köpürmesini sağlar. Argan yağı da bildiğiniz gibi çok besleyici bir yağdır. Anavatanı Fas olup Cildi güzelleştirir saçlara faydalıdır.