Defne yağı çok güzel kokusu olan bir yağdır. Defne sabunu da özellikle kokusuyla cezbedici bir sabundur. Defne yaprağı yağı, Defne tohumu yağını göre daha güzel kokulu ve piyasa değeri daha yüksek bir yağdır. Şimdi biz bu yazımızda Defne yaprağı yağı ile sabun yapımı tarifini vereceğiz. Bu sabun yapımını, sıcak yöntem yani hot proses yöntemi ile yapacağız.
Evde Defne yaprağı yağı ile sabun yapımı için malzemeler :

185 gram zeytinyağı
15 gram Defne yaprağı yağı
26 gram kostik
60 gram Saf su
1 çimdik tuz
koruyucu gözlük eldiven

Daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Kostik ve su karışımı, sabun yapımının en tehlikeli bölümüdür. Bu işlemi açık havada koruyucu gözlük eldiven maske kullanarak çocuklardan uzak bir yerde yapmanız gerekmektedir.
Öncelikle kostik ve suyu karıştırıyoruz Dikkatli bir şekilde.
Daha sonra Defne yağı ve zeytinyağını karıştırıp tencerede ısıtmaya başlıyoruz. Yağ kızgın seviyeye geldiğinde içine yavaş yavaş kostik-su karışımını eklemeye başlıyoruz.
Bu aşamada dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü karışım yağ ile buluştuğunda birden kabarabilir. Pişirme işlemini düşük ısı ile yapmanız gerekir. Daha sonra bir çimdik tuz atın.
Yavaş yavaş karıştırarak hafif kabardıktan sonra karışım kendi halinde pişmeye başlayacaktır. Tüm işten boyunca yaklaşık 30 dakika boyunca sabun karışımı koyulana kadar düşük ısıda sürekli karıştırın.
Karışım koyulduğunda ve katılaşma başladığında altını kapatıp kalıplara dökebilirsiniz. Ardından sabun soğuyacaktır ve iki gün sonra kullanmak için hazır değere ve duruma gelecektir. Sıcak Pres yöntemi özelliği ve iyi yanı 1-2 gün içerisinde sabunun hazır hale gelmesidir.
Yapılış aşamalarını görmek isteyenler ayrıca altta ki kendi çekimimiz olan videoyu izleyebilir.