Evde sabun yapımı çok güzel bir hobi olup hem ev ekonomisine katkıda bulunabilir ve evdeki artık yağları değerlendirebileceğiniz oldukça güzel bir uğraştır.
Öncelikle doğal sabun yapımı konusunda çoğunlukta net bilgilere ulaşamayabilirsiniz. Araştırma yaptığınızda karşınıza çıkan kimsenin adamakıllı tarifleri vermemesi olacaktır. Ne YouTube videolarında ne de sitelerde nedense kimse bu tarifleri vermez ve bunu kurslarda para vererek öğrenmenizi isterler. Bizde biraz Buna tepki nedeniyle ve kendimiz çok  araştırma yaptığımız için ve herkesin evde doğal sabun yapımını rahat öğrenmesi için kendi tariflerimizi sitemizden paylaşıyoruz.
Biz deneme yanılma yöntemi ve yabancı tarif veren bir iki siteden edindiğimiz bilgiler ile bu uğraşı yapıp sizlerle paylaşıyoruz.
Peki biz bu sabunları nasıl yapıyoruz. İlk olarak Fight Club (Dövüş Kulübü) filminde ana karakter Tyler'ın, sabun yapması hoşumuza gitti ve buradan yola çıktık. Evde sabun yapımı konusunda biraz araştırma yaptıktan sonra ev yapımı sabunların kostik yani lavabo açıcı maddesi ile yapıldığını gördük. Daha sonra dedim ki bu sabun nasıl doğal sabun? içinde kimyasal var. Tyler, filmde kül suyu ile sabun yapımını anlatıyordu. Daha sonra filmi orijinal dilde izlediğimizde karakterin sabun yapımı konusunda Lye kelimesini kullandığını gördüm. Lye İngilizce kostikli su anlamına gelmektedir. Kül suyu olarak da çevrilebilir. Yani bizimkiler filmi Türkçe dublaj çevirirken kül suyu olarak çevirmişler. "Lye" kelimesini ve yabancı sitelerden biraz araştırdığımda doğal sabun yapımında sürekli Lye karışımı yani kostik ve su karışımı kullanıldığını gördüm. Kendi yaptığımız doğal sabunlar da kostikli su kullanıyoruz. Neden suyu kullanmadınız bu yazımızda açıkladık. Peki bu formülleri nereden bulduk? herhangi bir kimya eğitimi yada sabun yapım kursu almadık.
Yabancı sitelerden ve Türk kaynaklardan derlediğimiz bilgileri, Evde kendimiz deneme yanılma yöntemi ile harmanlayıp sabunlarımızı yapıyoruz. Yani formüller, miktarlar kendimize aittir. Edindiğiniz tecrübe diyelim. Mesela Normalde zeytinyağının sabunlaşma oranı 0.13 gibi bir rakamdır. Bu durumda zeytinyağlı sabun yaparken 100 gram zeytinyağı için 13 gram kostik kullanmak gerekir. Ancak biz bunun aynısını yaptığımızda oluşan sabun biraz bize yağlı geldi sabun ve bu nedenle bir iki tarife bakıp harmanlayıp gram miktarını 91 e düşürdük. Sabunları yaptıktan sonra PH değerlerini ph kağıtları yardımıyla değer ölçümünü yapıp önce kendimiz kullanıyoruz. Herhangi bir tahriş edici özelliğini olmadığını anladımız anda sitemizden paylaşıyoruz. ( şu ana kadar tahriş edici hiç sabun yapmadık çok şükür.) Genelde yaptığımız sabunların PH değeri, Piyasada satılan sabunlarla, hatta bebek sabunları ile bile aynı, benzer derecede çıkmaktadır. Videolarımızda bu görüntüleri paylaşıyoruz. Bu nedenle kendimizde sabunları kullanıp tariflerini öyle sizinle paylaşıyoruz. Yani içimize sinen, paylaşırken rahat ettiğimiz tarifleri paylaşmaktayız. Dediğim gibi kesinlikle bir eğitim ya da kurs almadık. Bu nedenle yağları belirtilen ölçüleri kendi tecrübelerimize dayanarak yapmaktayız. Eleştirilere de açık olmakla birlikte kullandığımız yağlar zaten cilde dost yağlar olup, yaptığımız sabunları Önce kendimiz kullanıp daha sonra sizlerle paylaşıyoruz. Tarifleri geliştirmek için yorumlarınızı bekleriz.