<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Bağlantı Reklam --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:180px;height:90px" data-ad-client="ca-pub-7446864617858221" data-ad-slot="9501666334"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Sabun Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Kostik Güvenliği
Evde doğal sabun yapmak istiyorsanız kesinlikle dikkat edilmesi gereken hususlar kostik ile ilgili olacaktır. Kostik maddesi tehlikeli bir kimyasaldır. Kesinlikle kristal halde de suyla karıştırılmış halde de olsa dokunulmaması, temas edilmemesi yutulması ve çocuklardan uzak tutulması gerekmektedir. Doğal sabun yapımında hazırlayacağınız kostikli su karışımında Öncelikle kostiğin içine suyu değil suyun içine kostik eklemeniz gerekmektedir. Çünkü kostik üzerine su eklendiğinde sıçrama yapabilmektedir. Suyun içine kostik eklendiği andan itibaren Çok yüksek bir sıcaklık ve zehirli gaz açığa çıkar Bu nedenle açık havada ve cam kap içerisinde bu karışımın hazırlanması doğru olur.
Su - kostik karışımı hazırlanırken Kesinlikle ve Maske, koruyucu gözlük ve  eldiven takmanızı öneriyoruz. Sabun yapımında kendi güvenliğiniz ön planda olmalıdır. Ardından yağ ile su-kostik karışımını, karıştırma başladığı andan itibaren bu işlemi kendi odanızda yapabilirsiniz evin içerisinde. Çünkü açığa bir gaz çıkmamaktadır. Sadece ilk anda suyla kostik karıştığı an  tehlikeli andır. Bu karışım soğuduktan sonra yağın içine eklendiği andan itibaren kendi odanızda, (Yani ben öyle yapıyorum) karıştırabilirsiniz. Tabii ki yağ ve su kostik karışımı sabun karışımı kesinlikle İlk Anda ellenmemelidir Çünkü sabunlaşma tamamlanmadığı için oldukça tahriş edici bir puding kıvamında karışım oluşmaktadır. Bu nedenle ben sabun karışımı bitene kadar eldiven kullanmayı tercih ediyorum. Sizin de öyle yapmanızı tavsiye ederim.
Sabunlaşma bitene kadar Yani 6 hafta Dolana kadar bu sabun karışımına kesinlikle dokunmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü sabunlaşma bitmediğinde bu madde tahriş edici bir durumda oluyor. Sabunlaşma bittikten Yani 6 hafta dolduktan sonra Sabununuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu sürenin öncesinde karışıma temas etmemeniz gerekmektedir. Sabununuzu özenli bir biçimde kalıplara koyun ve sabunlaşmaya bırakın.
Kostiğe karşı bir temas olduğunda kesinlikle doktora başvurmanızı ve bu karışıma dikkat ettikten sonra sabun hazırlamanızı tavsiye ederiz. Beklenmedik anda kesinlikle doktora başvurun.
Ayrıca Sabun için kullandığınız Kapla Ve Kaşıkları Kesinlikle daha sonra mutfak işler için kullanmayın. Sabun malzemelerini kesinlikle sadece Sabun yapımı için kullanın ve ayrı tutun.
Bu hususlar haricinde sabun yapımı oldukça kolay ve güvenli bir uğraştır. Pek çok kişi kendi evinde bu hobiyi uygulamaktadır. Sizde sabun yaptıkça Ne kadar rahatlatıcı ve güzel bir hobi olduğunu farkedeceksiniz. Hem Evinizdeki atık yağları değerlendirmiş olacak hem de aile bütçesine katkı sağlayabileceksiniz.
Sabun Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Kostik Güvenliği Reviewed by Harika Ev İşleri on 12:57 Rating: 5
loading...

8 yorum:

 1. Sırf şu kostik olayı yüzünden evde sabun yapmaktan vazgeçmiştim ama söylediğiniz önlemlerle bir kere denemeye karar verdim.

  YanıtlaSil
 2. sabun yapımında kostik kullanımı gerçekten de çok dikkat edilmesi gereken bir konu. zehirlenmelere yol açabiliyor diye duydum.

  YanıtlaSil
 3. deneyeceğim kendim yapayım artık güvenmiyorum pek market ürünlerine

  YanıtlaSil
 4. Tarifinize göre sabun yaptım çok güzel oldularcok teşekkür ederim birde sabunun bayağı sert oldu bir gün sonrasında kesiciyi ısıtarak sabununu kestim biraz kirilmalar oldu olmaması için ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 5. Normal olarak kesememistim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika Ev İşleri25 Mart 2019 18:02

   Hangi tarifi uyguladınız ?
   Kesmede sorun oluyorsa kalıp kullanmanızı öneririz zaten sert sabun makbüldür bir dahakine içine çok az miktardaki tuzdan atmadan deneyebilirsiniz

   Sil
 6. Merhaba bende yaptım sabunu yalnız merak ettiğim bir nokta var,neden tuz koyuyoruz? ve benim yaptığım sabunun 2.günde kontrol ettiğimde üzerinde yağ damlacıklarına rastladım daha serin bir ortama geçirince geçti sizce kullanımında bir sıkıntı olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika Ev İşleri10 Aralık 2019 21:55

   Tuz daha sert bir sabun sağlıyor
   Damla oluşabilir sorun olmaz kullanımda

   Sil

Tüm Hakları Saklıdır Harika Ev İşleri © 2014 - 2015
Bu Site Harika Ev İşleri Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Harika Ev İşleri. Blogger tarafından desteklenmektedir.