Evde doğal sabun yapmak istiyorsanız kesinlikle dikkat edilmesi gereken hususlar kostik ile ilgili olacaktır. Kostik maddesi tehlikeli bir kimyasaldır. Kesinlikle kristal halde de suyla karıştırılmış halde de olsa dokunulmaması, temas edilmemesi yutulması ve çocuklardan uzak tutulması gerekmektedir. Doğal sabun yapımında hazırlayacağınız kostikli su karışımında Öncelikle kostiğin içine suyu değil suyun içine kostik eklemeniz gerekmektedir. Çünkü kostik üzerine su eklendiğinde sıçrama yapabilmektedir. Suyun içine kostik eklendiği andan itibaren Çok yüksek bir sıcaklık ve zehirli gaz açığa çıkar Bu nedenle açık havada ve cam kap içerisinde bu karışımın hazırlanması doğru olur.
Su - kostik karışımı hazırlanırken Kesinlikle ve Maske, koruyucu gözlük ve  eldiven takmanızı öneriyoruz. Sabun yapımında kendi güvenliğiniz ön planda olmalıdır. Ardından yağ ile su-kostik karışımını, karıştırma başladığı andan itibaren bu işlemi kendi odanızda yapabilirsiniz evin içerisinde. Çünkü açığa bir gaz çıkmamaktadır. Sadece ilk anda suyla kostik karıştığı an  tehlikeli andır. Bu karışım soğuduktan sonra yağın içine eklendiği andan itibaren kendi odanızda, (Yani ben öyle yapıyorum) karıştırabilirsiniz. Tabii ki yağ ve su kostik karışımı sabun karışımı kesinlikle İlk Anda ellenmemelidir Çünkü sabunlaşma tamamlanmadığı için oldukça tahriş edici bir puding kıvamında karışım oluşmaktadır. Bu nedenle ben sabun karışımı bitene kadar eldiven kullanmayı tercih ediyorum. Sizin de öyle yapmanızı tavsiye ederim.
Sabunlaşma bitene kadar Yani 6 hafta Dolana kadar bu sabun karışımına kesinlikle dokunmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü sabunlaşma bitmediğinde bu madde tahriş edici bir durumda oluyor. Sabunlaşma bittikten Yani 6 hafta dolduktan sonra Sabununuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu sürenin öncesinde karışıma temas etmemeniz gerekmektedir. Sabununuzu özenli bir biçimde kalıplara koyun ve sabunlaşmaya bırakın.
Kostiğe karşı bir temas olduğunda kesinlikle doktora başvurmanızı ve bu karışıma dikkat ettikten sonra sabun hazırlamanızı tavsiye ederiz. Beklenmedik anda kesinlikle doktora başvurun.
Ayrıca Sabun için kullandığınız Kapla Ve Kaşıkları Kesinlikle daha sonra mutfak işler için kullanmayın. Sabun malzemelerini kesinlikle sadece Sabun yapımı için kullanın ve ayrı tutun.
Bu hususlar haricinde sabun yapımı oldukça kolay ve güvenli bir uğraştır. Pek çok kişi kendi evinde bu hobiyi uygulamaktadır. Sizde sabun yaptıkça Ne kadar rahatlatıcı ve güzel bir hobi olduğunu farkedeceksiniz. Hem Evinizdeki atık yağları değerlendirmiş olacak hem de aile bütçesine katkı sağlayabileceksiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar