Doğal sabun tariflerinde kostik yani sodyum hidroksit maddesi neden kullanılıyor diye düşünebilirsiniz. Çünkü adı üstünde doğal sabun, ev yapımı sabun Peki içine Ben niye kimyasal bir madde atıyorum diye düşünebilirsiniz gelin buna bir açıklık getirelim.
Öncelikle kostik yani sodyum hidroksit piyasada lavabo açıcı olarak satılmaktadır. Aldığınız herhangi bir toz lavabo açıcının içindekiler kısmına baktığınızda NAOH, sodyum hidroksit yazdığını göreceksiniz. Sabun yapımında biz bu maddeyi kullanıyoruz genellikle. Eski insanlar sabun yaparken ve temizlik malzemesi olarak kül suyunu tercih etmişlerdir. Ancak kül suyu yapımında açığa çıkan bileşenler belli olmadığı için evde kendiniz hazırlayacağınız sabunlarda Bu karışım oranı genelde tutmadığı için sabun Reaksiyonu oluşmuyor ve yağ sabuna dönüşmüyor. Şöyle açıklarsak sabun aslında bir tuzdur. Tuzda asit ve bazın birleşmesinden oluşur. Yağ asitli bir madde olduğu için asitimiz Yağdır. Kostik ise bazik bir maddedir ve bu ikisinin karışımında tuzumuz yani sabunumuz oluşmaktadır. Kostik, sabunlaşma reaksiyonu tamamlayan bir madde olduğu için ve rahat bulunduğu için kullanmaktayız. Eğer sabunumuzun doğal olmadığını düşünüyorsanız doğal sabun satan aktarlar veya aldığınız doğal sabunların içindekiler kısmına baktığınızda kesinlikle sodyum hidroksit ya NAOH maddesinin içinde bulunduğunu göreceksiniz. Bazılarında ise sabun bazı kullanmaktadır. Bu da aynı kimyasaldır. Yani aklınızda Ben doğal sabun yapmıyor muyum acaba gibi bir soru işareti olmasın Çünkü zaten doğal sabun kostik ile yapılmaktadır.
Kül suyundan oluşan karışım potasyum hidroksit ve bu doğru karışım sabunu oluşturabilir ancak farkı bir olay olmamaktadır. Kül suyu çözeltisi de Sonuçta kimyasal bir çözelti olmaktadır zaten sabun yenmeyen kimyasal bir maddedir ancak biz bunu evde Kendi yöntemlerimizle yaptığımız için doğal olduğundan emin oluyoruz.
Kostik maddesi Hem daha kolay bulunması Hem daha Garanti bir sabunlaşma reaksiyonu oluşturması sebebi ile yüzde 99 oranında kullanılan doğal sabun yapma maddesidir.