Yoğurt dünya dillerine geçen tek Türkçe kelimedir. Yani İngilizce "Yoğurt" yine "yogurt" demektir. Bu da demek oluyor yoğurt bizim bulduğumuz milli yiyeceğimizdir. Evde yoğurt yapmak sağlık ve çocuklara güvenli yedirmesi için pek çok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak Çoğu kişi genelde tutturamadığı için bu yöntemden kısa sürede vazgeçmektedir. Bizde bebeğimiz için evde yoğurt yapmaya karar verdik Ve bu konuda çalışmalara başladık. Yaptığımız Araştırmalar ve 1-2 hatanın ardından fırında yoğurt mayalamayı ve bu şekilde evde yoğurt yapmayı denedik. Sonuçları sizlerle paylaşıyoruz


Öncelikle malzemeler
3 litre süt
3 yemek kaşığı Maya

Fırında yoğurt yapımına geçersek Öncelikle Biz bir günlük sütü olarak aldık. Hazır sütler mi günlük sütler mı konusu size kalmış ancak biz günlük süt kullanmayı tercih ediyoruz. 3 litre sütü 10 dakika boyunca kaynattık. Daha sonra soğumaya bıraktık.
Yoğurdun en uygun mayalanmasını 43-44 derece olduğunu yaptığımız araştırmalar sonucunda  öğrendik. Evde sabun yaptığımız için sıvı termometrmiz mevcut. Sütün içerisinden çok az miktarda alıp bardağa koyarak derecesini ölçtük ve 43- 44 dereceye gelince mayalama aşamasına geçtik.
Peki bizim sıvı termometremiz Biz yok biz nasıl ölçeceğiz derseniz yine pek çok blogda ve internet sitesinde okuduğumuz kadarıyla aynı yöntem genelde kullanıyor ve bu yöntemi sizlerde uygulayabilirsiniz. 7 saniye parmak tutma yöntemi olarak herkesin genel olarak yaptığı yönteme göre Serçe parmağınızı sütün içerisine sokun ve içinizden 7 saniye kadar Sayın. Bu 7 saniye boyunca Serçe parmağınızı sütün içerisinde tutabiliyorsanız gerekli sıcakla ulaşmış demektir. Ancak 3-4 saniyede parmağınızı yakıp çekiyorsanız biraz daha soğumasını beklemelisiniz.
Süt istenilen sıcaklığa ulaştığında mayalama kısmına geçtik. Sütün içerisinden bir kepçe kadarını bir kaseye aldık. Ardından Maya'yı ve sütü kasede homojen olarak karıştırdık. Ardından kasedeki mayalı sütü geri kalan tenceredeki süte boşalttık ve iyice karıştırdık. Mayayı kasedeki süte koyup karıştırılmasının ardından en geç 1 dakika içerisinde tenceredeki süte boşaltmalsınız.
Daha sonra Borcam ve cam kaplara mayalı sütü boşalttık. Ardından Borcam ve cam şişelerdeki mayalanmış sütün üzerine yani kapağın altına kağıt havlu koyuyoruz. Bunun sebebi buharlaşan suyun tekrar kapağa çarpıp Yoğurdun içine düşmemesi. Peki fırını nasıl ayarlayacağız derseniz yaptığımız işlem şu şekilde oldu.
Fırını en yüksek derecede bir dakika boyunca çalıştırdık. Ardından fırın kapatıldı. Mayalanmış sütü fırın telinin üstüne koyduk ve kapağını kapattık fırının. Yaklaşık 4 saat boyunca fırının içerisindeki sıcaklık süt ü yoğurt haline dönüşüyor. Yaklaşık 4 saat  sonra Oluşan yoğurdu buzdolabına alabilirsiniz. Kendi yoğurdumuzun oldukça güzel bir lezzet alması üzerine bu tarifi veriyoruz. Harika bir yoğurt oldu. Çeşitli tariflerde içerisine şeker, tereyağı gibi maddeler atılıp sertleştirenler, tadını değiştirenler var ancak biz fırında yoğurt yapımını bu şekil yaptık. Siz de aynısını yapmak isterseniz alttaki kendi çektiğimiz videoda yapılış aşamalarına ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. Fırında mayalanmış Ev yoğurdu Afiyet olsun.