Zeytinyağlı sabun cildimiz için dost ve çok faydalı bir sabundur. Dışarıda satın aldığınız zeytinyağlı sabunu evde yapmayı hiç düşündünüz mü? işte size vereceğimiz sabun tarifi ile evde kendi Sabununuzu kendiniz yapabilirsiniz.
Genelde doğal sabun tariflerini pek bulamayabilirsiniz. Bu konuda çok araştırma yaptık ve sonunda kendi sabun tarifimizi veriyoruz.
Evde sabun yapımı için kullanılan,  hassas terazi, eldiven ,maske ,karıştırma çubuğu ve kap, Sabun yapımında kullanılan malzemeler arasında öncelikle koruyucu malzemeler gelmektedir.

Evde sabun yapımında ​kullanılan Malzemeler:

100 gram zeytinyağı
28 gram su
13 gram kostik (sodyum hidroksit)
Bir çimdik Tuz

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan işlemi istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.)
Yaptığımız bir sabun işlemlerini ismi Cold proses yani soğuk pres yöntemidir.

Evde Doğal Sabun Hazırlanışı

Evde doğal sabun yapımına geçersek, Öncelikle suya çok az bir çimdiktende az karbonat atıp suyu saflaştırabilirsiniz. Ya da Saf su kullanabilirsiniz (arıtılmış su) Ben suya çok az karbonat atıp yaptım. Daha sonra saflaştırdığınız suyu içine kostik döküyoruz ve karıştırıyoruz. Açık havada ve eldiven, gözlük kullanarak Yaptığımız bu işlemde su-kostik karışımı oldukça ısınır bu nedenle cam kapta yapmanız tavsiye edilir. Bu karışım soğumaya bırakılır ilk etapta 100 derecenin üzerine çıkan bir sıcaklık oluşur. Daha sonra bu sıcaklık düştüğünde karışım Oda sıcaklığına geldiğinde yavaş yavaş karıştırarak oda sıcaklığındaki yağın içine döküyoruz. Hafif karıştırmaya başlıyoruz yağ ve kostikli su karışımını. Ardından karışıma bir çimdik kaya tuzu atıyoruz. Bu tuz sabunun sertleşmesini sağlayacaktır.

Karışımı biraz karıştırdıktan sonra isterseniz içine lavanta yağı gibi Uçucu yağlar ekleyip hoş bir kokusu olmasını sağlayabilirsiniz. (Sabununuza Bir kaç damla) Bu karışımı yaklaşık yarım saat düzenli bir şekilde karıştırdığımızda karışım, puding kıvamına gelecektir ve artık sabun karışımı hazır diyebiliriz. Sabununuzu istediğiniz kalıplara döktükten sonra üzerini havluyla kapatıp kesinlikle güneş görmeyen serin bir yere koyunuz, ardından 6 hafta kadar beklemeniz gerekmektedir. Çünkü bu kısımda sabunlaşma reaksiyonu gerçekleşmektedir. Yaklaşık 6 hafta sonra çok güzel ev yapımı zeytinyağlı sabununuz hazır ve kullanabilirsiniz.

Sabun nasıl yapılır sorusunun cevabı karışık bir kimyasal işlem gibi gelsede evde sabun yapımı başlıklı bu yazımızı okuduktan sonra evde kendi malzemelerinizi kullanarak organik sabun yapımının aslında kakaolu kek yapmak kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Güzel bir el yapımı sabun için silikon kalıp gereken malzemeler arasında yer alır. Eğer sabun yapımı için silikon kalıp yok ise, evde basit malzemeler kullanabilirsiniz. Süt kutusu gibi akıllı fikirler sabun yapımında silikon kalıp vazifesi görecektir. Ayrıca bunun gibi sabun malzemeleri oldukça basittir.

Zeytinyağlı sabun tek renk olacağı için sizin için güzel bir dekoratif sabun , süs sabunu seçeneği olmaz. Yine zeytinyağlı el yapımı sabun, içine esans katılmadığı için kokulu sabun olmayacaktır. Kokulu sabun yapımı için eğer zeytinyağı gibi kokusuz yağlar kullanılırsa, doğal sabun karışımının içerisine esans eklememiz gerekmektedir. Ancak Defne yağı gibi kokulu yağlar ile el yapımı sabun üretirseniz çok hoş bir ev yapımı kokulu sabun elde etmiş olursunuz.

Evde Defne sabunu nasıl yapılır diye sorarsanız ev yapımı doğal Defne sabunu nasıl yapılır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca YouTube kanalımızda videosu bulunmaktadır.

Peki madem organik sabun, doğal sabun yapıyoruz, niye kimyasal bir madde olan kostik kullanıyoruz. Kostik (NAOH) lavabo açıcı olarak bilinen bir kimyasal maddedir. Kostik, Evde sabun yapımı için temel kimyasal maddedir. Yani lavabo açıcı ile sabun yapımı için kullanılan bir maddedir.

Sabun, kimyasal açıdan bir tuzdur. Tuz, asit ve bazın birleşiminden oluşur. Bizim uyguladığımız Cold proses (process) sabun yapımı yöntemine göre yağ, asittir. Tuz oluşumu için gerekli olan baz ise kostiktir. Yani yağ ile lavabo açıcı kostik birleşince bize sabunu vermektedir.

Eğer hala açıklama sizi tatmin etmediyse, mağaza ve aktarlarda satılan organik sabun, doğal sabunların, içindekiler kısmına bakın, NAOH yazdığını göreceksiniz.

Peki niye kül suyu ile sabun yapmadık dersek, başka yerlerde yazan doğal sabun tarifi verenlere göre klasik olarak külün içerisinde bulunan malzeme oranı bilinmediği için kullanılmamakta. Ancak işi pratiğe döken biri olarak söylemek istiyorum kül suyu ile yağ ısıtılıp kaynatıldığında istenilen karışım,koyulma ve kıvam olmamakta, kısacası sabun oluşmamaktadır.

Yani işin özü kostiksiz sabun yapımı ev ortamında nerdeyse imkansız bir haldedir.
Daha önce kokulu taş, dekoratif sabun, gibi oldukça eğlenceli işler ile uğraşmış olabilirsiniz. Ancak evde sabun yapımı bunlardan daha fazla keyif veren ve sadece sizin eseriniz olan organik bir el yapımı sabun olacaktır. Niye sadece bizim sabunumuz derseniz, dekoratif sabun yapımı için sabun bazı, esans ve boya kullanılmaktadır. Kokulu taş yapımı da buna benzerdir. Yani dekoratif sabun, butik sabun yapımı hazır 3 malzemeyi birbirine karıştırmaktır. Yani yapaydır. Çünkü oluşan Sabunun ana malzemesi sabun bazıdır.   Ancak evde doğal sabun yapımı daha komplike bir işlem olup, ana etmen olan sabunun kendisini sadece sizin emek ve çabanızla oluşmuş olan bir sabundur. Ayrıca görüldüğü gibi evde sabun yapım malzemeleri çok basittir.

Altta evde doğal sabunun yapım aşamalarını merak edenler için nasıl yaptığımıza dair kendi çektiğimiz videomuzu izleyebilirsiniz.