<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Bağlantı Reklam --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:180px;height:90px" data-ad-client="ca-pub-7446864617858221" data-ad-slot="9501666334"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Evde Doğal Defne Sabunu Yapımı Organik Sabun Nasıl Yapılır

Defne sabunu son derece rahatlatıcı ve kokusuyla insanı cezbeden bir sabundur. Cilde son derece faydalı olan defne sabununu, sitemizi takip ederek evde kendiniz yapabilirsiniz. Daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız doğal sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ev yapımı defne sabunu için Malzemeler:

13 gram kostik
28 gram Saf su arıtıcı
86 gram zeytinyağı
5 gram defne yağı
Bir çimdik kaya tuzu

Öncelikle Defne sabunun da zeytinyağı kullanılmasının sebebi ana maddenin zeytinyağı olmasıdır. Piyasada satılan Defne sabunları içerisinde zeytinyağı ve Defne sabunu karışık durumda yapılmaktadır. Yani aslında sabunumuz zeytinyağlı defne sabunu olacaktır. Defne yağı, hem koku hem de Defne aroması vermektedir sabun için. Yaptığımız sabun rahatlatıcı ve cilt için oldukça faydalı bir sabun olacaktır.

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Neden bu maddeyi kullandığımızı bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Kostiğin zararları ve ilk defa kostik ile sabun yapıyorsanız kostik güvenliği yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Genel olarak kostikle yapacağımız su karışımı açık havada yapılmalı kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz  gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz. Kostik ile su karışıp karışım soğuduktan sonra kalan işlemi istediğiniz yerde yapabilirsiniz  (ev, ofis, tv karşısında vb.)

Ilk etapta kostik ve suyumuzu karıştırıyoruz. Bu işlemi kesinlikle açık havada, Maske, eldiven ve koruyucu gözlük takarak yapınız. Çünkü kostik ve su karışımı ortama zehirli gaz yaymakta ve Bu karışım Dokunma halinde tahriş edici ve cilde zararlı olmaktadır. Ayrıca Bu işlemlerde çocukları uzak tutunuz. Gaz çıkışı, kostikle su karışımını sonrasından itibaren karışım zararsız almakta ve oda içinde yapabilmekteyiz. Yani tüm tehlikeli işlem kostikle suyu karıştığı anda olmaktadır. Kesinlikle suyun içerisine kostik ekleyin. Kostik içerisinde su eklediğinizde sıçrama olmaktadır.

Defne Sabunu Yapılışı

Kostikli su karışımı ilk etapta çok yüksek sıcaklığa ulaşacaktır. Bu nedenle bu karışımı karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın. Ardından zeytinyağı ve belirtilen miktarda Defne Yağını bir kapta karıştırın. Daha sonra soğuyan kostik karışımını yağın içerisine azar azar karıştırarak dökmeye başlayın. Biraz karıştırdıktan sonra tuzu ekleyin. Kostik ve yağ tamamen karıştığında sabun karışımımızı yaklaşık 35-40 dakika boyunca karıştırmaya devam ediyoruz ve Bu karışım puding kıvamına gelince zeytinyağlı defne sabunu karışımı hazır olmaktadır.

Ardından puding kıvamına gelen defne sabunu karışımını kalıplara döküyoruz. Daha sonra 6 hafta kadar sabunlaşma reaksiyonu için bırakıyoruz. Yaptığımız sabun karışımına ilk etapta kesinlikle temas etmeyin. 6 hafta sonra ev yapımı doğal Defne Sabununu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kendi yaptığımız organik defne sabunu tarifini sizlerle paylaştık. İsterseniz içine aromatik kokular ekleyebilirsiniz. Ancak biz doğal ve Defnenin kendi hoş kokusu olduğu için bu şekilde yaptık. Böylelikle el yapımı Defne sabunu hoş bir kokulu sabun oldu. Bu sabun yapma işlemine Cold proses yani soğuk pres yöntemi denmektedir. Siz de aynı işlemi evde kendiniz güvenlik şartlarını oluşturduğunuz taktirde Oldukça rahat bir biçimde yapabilirsiniz.

Peki yaptığımız Defne sabunu hakiki Defne sabunu mu? Gerçek Hatay Defne sabunu nasıl yapılır ?

Evet yaptığımız ev yapımı sabun, organik defne sabunudur. Hakiki Hatay Defne sabunu yapılırken genellikle sıcak pres, yani pişirme yöntemi ile Defne sabunu yapılır. Bazılarında ise hazır sabun bazı içine Defne yağı ve esansı dökülerek yapılır. Biz evde yaptığımız Defne sabunu yapım işlemini Cold proses ( soğuk pres) yöntemi kullandık. Eğer Hatay Defne sabunu yapımı gibi pişirerek sabun yapmak istiyorsanız, Defne yaprağı yağı sabunu nasıl yapılır yazımıza göz atmanızı bekleriz.
Orijinal hakiki defne sabunu fiyatları 10 TL üzerindedir. Bizim ev yapımı organik defne sabununun yaklaşık yarı fiyatına rahatlıkla yapılabilmektedir.

Peki küllü defne sabunu yapılır mı ? nasıl yapılır ? Kül suyu ile defne sabunu olur mu ? Biz kül suyu ile sabun yapma çalışmalarımızda sürekli olumsuz sonuç aldığımız için evde sabun yapımı işleminde kostik maddesi kullanmaktayız ve yaptığınız araştırmalarda kostiksiz sabun olmayacağını gördük. Zaten sabun kimyasal bir maddedir. Bu sebepten içerisinde az miktarda kimyasal madde olan kostik kullanmanın bir zararı olmamaktadır. Yağ ile uygun oranda kostik karıştığında, sabunun içerisinde zararlı bir madde kalmamaktadır.

Alttaki video  Youtube kanalımıza ait kendimizin çektiği videodur. Yapılış aşamalarını detaylı izleyebilirsiniz.

Evde Doğal Defne Sabunu Yapımı Organik Sabun Nasıl Yapılır Reviewed by Harika Ev İşleri on 10:11 Rating: 5
loading...

6 yorum:

 1. Evde organik sabun yapımı tariflerine bayılyıorum ve defne sabunu da gerçekten çok faydalı ve hoş kokulu bir sabun olmuş.

  YanıtlaSil
 2. İnsanlar sabunlarını neden evde yapmaz anlamam hem organik hem sağlıklı.

  YanıtlaSil
 3. Evde Doğal Defne Sabunu yapmanızı tavsiye ederim. Doğal olarak yapıp kullanabilirsiniz. Hem de çok faydalı.

  YanıtlaSil
 4. Sabun üreticisi biri olarak defne oranın net bir şekilde verilmesi beni çok memnun etti kimse sorsanız yüzde 40 50 60 gibi oranlar defne yağı katıyorum diyor komik oluyordu.


  Buradaki oran umarım defne sabunu alanlara da fikir verir.
  Tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederiz güzel yorumunuz için tabi bu oran bizim kendi belirlediğimiz miktar standart budur diye bişi söyleyemeyiz.
   Orjinal soğuk sıkım defne yaprağı yağı piyasada 15 gramı 15 tl civarında bu sebepten 100 gramlık bir sabun için 5 gram defne yağı hem oldukça güzel koku vermekte hemde temizlemektedir

   Sil
  2. Defne yaprağı yağı yerine defne meyvesi yağı da oldukça rayihalı ve oleic asit miktarı da oldukça yüksektir. .

   Sil

Tüm Hakları Saklıdır Harika Ev İşleri © 2014 - 2015
Bu Site Harika Ev İşleri Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Harika Ev İşleri. Blogger tarafından desteklenmektedir.